21.4 C

Γουλβς – Άρσεναλ 2-1: «Αυτοχειρία» των κανονιέρηδων και ανατροπή-έπος των λύκων (vid)

Το αρνητικό σερί των οχτώ παιχνιδιών χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα σταμάτησε για τη Γουλβς το βράδυ της Τρίτης απέναντι στην Άρσεναλ (2-1). Οι Λύκοι… κατασπάραξαν την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες λόγω των αποβολών των Νταβίντ Λουίζ και Λένο.

Οι «κανονιέρηδες» είχαν με το… καλησπέρα στην αναμέτρηση δοκάρι με τον Σακά, που στη συνέχεια σκόραρε κιόλας αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR. Πάντως, η Άρσεναλ προηγήθηκε που άξιζε βάσει την εικόνας της αναμέτρησης με το υπέροχο προσωπικό τέρμα του Πεπέ.

Ο Γαλλοϊβοριανός μοίρασε… σακούλες και με απίθανο τελείωμα νίκησε τον Ρούι Πατρίσιο για το 0-1 στο 32′.

Μια στιγμή όμως αρκούσε για να διαλυθούν όλα. Στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι (το οποίο αξιοποίησε ο Νέβες για το 1-1) καθώς και την αποβολή του Νταβίντ Λουίζ που βρήκε ελάχιστα τον Γουίλιαν Ζοσέ, ο οποίος έβγαινε τετ α τετ με τον Λένο.

Ο Ζοάο Μουτίνιο ήταν εκείνος που έφερε… τούμπα το ματς με την Άρσεναλ πετυχαίνοντας ένα απίστευτο γκολ!

Στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Μολινό» ο μέσος της Γουλβς έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Λένο – αφού πρώτα βρήκε στο αριστερό του δοκάρι – για το 2-1.

Κι αν η Άρσεναλ νόμιζε πως θα μπορούσε να διεκδικήσει την ισοφάριση – έστω και παίζοντας με δέκα παίκτες για όλο το δεύτερο ημίχρονο – ο Λένο ήρθε να την προσγειώσει απότομα.

Ο Γερμανός τερματοφύλακας έκανε μια αψυχολόγητη ενέργεια (βγήκε από την περιοχή του και έδιωξε την μπάλα με το χέρι), αποβλήθηκε στο 72′ και άφησε την ομάδα του με εννέα. Ο Ράναρσον πέρασε στη θέση του και ο Ισλανδός έκανε δύο μεγάλες επεμβάσεις για να κρατήσει το σκορ στο 2-1. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα της Άρσεναλ μετά από επτά παιχνίδια.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πέτυχε με ανατροπή την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 11 βαθμούς. Οι «λεπίδες» χαράκωσαν τη Γουέστ Μπρομ που παρέμεινε στους 12 βαθμούς και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για εκείνη.

Προηγήθηκε με το ωραίο γκολ του Φίλιπς στο 41′ για το 0-1 του πρώτου μέρους, με τη Σέφιλντ να απαντά στο δεύτερο ημίχρονο. Από την πάσα του Μπάσαμ, ο Μπογκλ με δυνατό σουτ ισοφάρισε στο 56′ και στο 73′ ο Σαρπ με σουτ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.