13.2 C

Γουλβς – Γουέστ Μπρομ 2-3: Με ανατροπή στην ανατροπή ελπίζει στη σωτηρία

Κι όμως υπάρχει ζωή στον… πλανήτη της Γουέστ Μπρομ! Οι νεοφώτιστοι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη μετά από την 28η Νοεμβρίου και το 1-0 κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Παρά τις απουσίες της (Γκραντ και Γκάλαχερ), η Γουέστ Μπρομ έφυγε με το «διπλό» από το «Μολινό» και την έδρα της Γουλβς (2-3), έφτασε τους 11 βαθμούς και με ματς περισσότερο είναι στο -3 από τη 17η Μπράιτον που βρίσκεται εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Το σκορ άνοιξε στο 8ο λεπτό ο Ματέους Περέιρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μετά το μαρκάρισμα του Μπολί στον Ρόμπινσον. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς τούμπα πριν τη λήξη του ημιχρόνου με το πλασέ του Φάμπιο Σίλβα και το σουτ του Μπολί έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και έφτασαν στην ανατροπή. Στο 52ο λεπτό ο Ατζάγι έγραψε το 2-2, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κόουντι ανέτρεψε τον Ρόμπινσον και από την άσπρη βούλα ο Ματέους Περέιρα διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 16/1

Γουλβς – Γουέστ Μπρομ 2-3 (38′ Φάμπιο Σίλβα, 43′ Μπολί / 8′ πεν. 56′ πεν. Περέιρα, 52′ Ατζάγι)

Λιντς – Μπράιτον (17:00)

Γουέστ Χαμ – Μπέρνλι (17:00)

Φούλαμ – Τσέλσι (19:30)

Λέστερ – Σαουθάμπτον (22:00)