19.9 C

Γουλβς – Λίβερπουλ 1-2: Κόκκινη επέλαση με φύλακα-άγγελο τον Άλισον (vid)

14η συνεχόμενη νίκη για τη Λίβερπουλ. Και τι νίκη! Οι Κόκκινοι έδειξαν τα… νύχια τους απέναντι σε μια Γουλβς εκτός έδρας που δε χαμπάριαζε και που τους έδειξε πως μπορεί να τους σπάσει το αήττητο. Δεν τα κατάφερε όμως και η Λίβερπουλ πήρε τεράστια νίκη στο «Μολινό» με 1-2. Από την εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ Άρνολντ, ο Χέντερσον με κεφαλιά νίκησε τον Ρούι Πατρίσιο και έγραψε το 0-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Γουλβς στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι και έκλεισε τη Λίβερπουλ στο δικό της μισό, δίνοντας ενδιαφέρον στο ματς στο 51′ με ένα υπέροχο γκολ. Ο Ραούλ Χιμένες άνοιξε στον Τραορέ και ο τελευταίος με δική του σέντρα σημάδεψε τον Μεξικανό που με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων, δεύτερο γκολ δεν ήρθε, αφού ο Άλισον σταμάτησε το τετ α τετ του Χιμένες, αλλά και την ευκαιρία του Νέτο. Η Λίβερπουλ στη μοναδική μεγάλη της στιγμή στο δεύτερο μέρος, στο 84′ βρήκε δίχτυα με το άπιαστο σουτ του Φιρμίνο και διαμόρφωσε το τελικό 1-2 που τη φέρνει πολύ πολύ πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου…

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 24ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 21/1

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (73′ Αγουέρο)

Έβερτον – Νιούκαστλ 2-2 (30′ Κεν, 54′ Κάλβερτ-Λιούιν / 94′ Λεζέν, 95′ Χέιντεν)

Κρίσταλ Πάλας – Σαουθάμπτον 0-2 (22′ Ρέντμοντ, 48′ Άρμστρονγκ)

Άστον Βίλα – Γουότφορντ 2-1 (68′ Ντούγκλας Λουίς, 94′ Κοτζιά / 38′ Ντίνι)

Μπόρνμουθ – Μπράιτον 3-1 (36′ Χάρι Γουίλσον, 41′ αυτ. Γκρος, 74′ Κάλουμ Γουίλσον / 81′ Μόι)

Τσέλσι – Άρσεναλ 2-2 (28′ πεν. Ζορζίνιο, 84′ Αθπιλικουέτα / 63′ Μαρτινέλι, 87′ Μπεγερίν)

Τετάρτη 22/1

Λέστερ – Γουέστ Χαμ 4-1 (24′ Μπαρνς, 45+5′ Περέιρα, 81′ πεν., 88′ Αγιόθε Πέρεθ / 50′ πεν. Νομπλ)

Τότεναμ – Νόριτς 2-1 (38′ Ντέλε Άλι, 79′ Σον / 70′ πεν. Πούκι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπέρνλι 0-2 (39′ Γουντ, 56′ Τζέι Ροντρίγκες)