18.9 C

Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Αγχωτικό τρίποντο στο «Μολινό»

Με μεγάλη δυσκολία, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε από το «Μολινό», όπου επικράτησε με 3-1 της Γουλβς και έτσι μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Οι Πολίτες ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος και στο 20′ προηγήθηκαν. Ο Σάις ανέτρεψε τον Ντε Μπρόινε και ο Βέλγος σταρ έγραψε το 0-1 από την άσπρη βούλα με εξαιρετική εκτέλεση.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κράτησε το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο 32′ έφτασε και στο 0-2 με… τριγωνομετρία. Ο Ντε Μπρόινε πέρασε κάθετα στον Στέρλινγκ στην πλάτη της άμυνας της Γουλβς, ο Άγγλος γύρισε στο σημείο του πέναλτι για τον Φόντεν που με πλασέ νίκησε τον Πατρίσιο.

Η Γουλβς είχε μεγάλες στιγμές να ξαναμπεί στο παιχνίδι από το 50′ μέχρι το 60′. Χωρίς υπερβολή, σε αυτό το διάστημα είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσει στο σκορ με τον Ρουμπέν Νέβες, την άστοχη κεφαλιά του Χιμένες και τη λόμπα που επιχείρησε ο Ποντένσε σε τετ α τετ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Τελικά, το 1-2 ήρθε στο 78′ με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού να έχει δεύτερη ασίστ σε ισάριθμα ματς! Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός έκανε απίθανη ποδιά στον Ντε Μπρόινε και έβγαλε συστημένη σέντρα στον Χιμένες που με κεφαλιά μείωσε σε 1-2.

Παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι, δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί στα εναπομείναντα λεπτά και έτσι η Μάντσεστερ Σίτι στις καθυστερήσεις έβαλε κερασάκι στην τούρτα με ωραίο γκολ του Ζεσούς (95′) και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 19/9

Έβερτον – Γουέστ Μπρομ 5-2 (31′, 62′, 66′ Κάλβερτ-Λιούιν, 45′ Χάμες, 54′ Κιν / 10′ Ντιανγκανά, 47′ Ματέους Περέιρα)

Λιντς – Φούλαμ 4-3 (5′, 57′ Έλντερ Κόστα, 41′ πεν. Κλιχ, 50′ Μπάμφορντ / 34′ πεν., 67′ Μίτροβιτς, 62′ Ριντ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 1-3 (80′ Φαν ντε Μπεκ / 7′ Τάουνσεντ, 74′ πεν., 85′ Ζαχά)

Άρσεναλ – Γουέστ Χαμ 2-1 (25′ Λακαζέτ, 86′ Ενκέτια / 45′ Αντόνιο)

Κυριακή 20/9

Σαουθάμπτον – Τότεναμ 2-5 (32′, 90′ πεν. Ινγκς / 45+2′, 47′, 64′, 73′ Σον, 82′ Κέιν)

Νιούκαστλ – Μπράιτον 0-3 (4′ πεν. 7′ Μοπέ, 83′ Κόνολι)

Τσέλσι – Λίβερπουλ 0-2 (50′, 54′ Μανέ)

Λέστερ – Μπέρνλι 4-2 (20′ Μπαρνς, 50′ αυτ. Πίτερς, 61′ Τζάστιν, 79′ Πρατ / 10′ Γουντ, 73′ Νταν)

Δευτέρα 21/9

Άστον Βίλα – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (63′ Κόνσα)

Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (78′ Ραούλ Χιμένες / 20′ πεν. Ντε Μπρόινε, 32′ Φόντεν, 90+5′ Γκαμπριέλ Ζεσούς)