17.2 C

Γουλβς – Τσέλσι 2-1: «Πορτογαλική» ανατροπή στο 95′ με Ποντένσε και Νέτο! (vid)

Ο Ντανιέλ Ποντένσε και ο Πέδρο Νέτο έφεραν τη δεύτερη διαδοχική ήττα της Τσέλσι στο πρωτάθλημα, μετά από εκείνη από την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ»

Χάρη στο γκολ του πρώην μεσοεπιθετικού του Ολυμπιακού στο 66′ και του Πέδρο Νέτο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γουλβς έφερε… τούμπα την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, η οποία είχε προηγηθεί με το γκολ του Ζιρού στο 49′ στο «Μολινό».

Οι μπλε ήταν καλύτεροι, είχαν δοκάρι στο 45′ με την κεφαλιά του Ζουμά και δικαιώθηκαν για την προσπάθεια τους στο 49′, όταν ο Γάλλος πρώην φορ της Άρσεναλ, Ολιβιέ Ζιρού έκανε ωραίο σουτ στην κίνηση από τη σέντρα του Τσίλγουελ και έγραψε το 0-1.

Λογάριαζε όμως χωρίς τον… Ποντένσε! Ο Πορτογάλος πρώην μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού βρήκε δίχτυα για τους «Λύκους» με υπέροχο τρόπο κόντρα στην Τσέλσι και ισοφάρισε σε 1-1 στο 66′. Με εξαιρετικές προσποιήσεις στον Τζέιμς και φοβερό τελείωμα νίκησε τον Μεντί και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Και ενώ η Τσέλσι πίεζε για δεύτερο γκολ στο φινάλε, ο Πέδρο Νέτο την τιμώρησε στις καθυστερήσεις. Ο Πορτογάλος βγήκε στην αντεπίθεση και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μεντί για το τελικό 2-1.