17.7 C

Γρανάδα – Ατλέτικο 1-2: Απόδραση… πρωταθλήτριας!

Ένα ακόμα καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου έκανε η Ατλέτικο Μαδρίτης, μερικές ημέρες μετά την γκέλα (2-2) με τη Θέλτα στη Μαδρίτη.

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε που με το ζόρι συμπλήρωσε αποστολή (λόγω τραυματισμών και κορωνοϊού) πέρασε δύσκολα από την έδρα της Γρανάδα (1-2) και με ματς λιγότερο είναι στο +8 από τη Ρεάλ Μαδρίτης και στο +11 από την Μπαρτσελόνα.

Ο Μάρκος Γιορέντε απέδειξε πως είναι κάτι παραπάνω από ένας απλός κεντρικός μέσος και σημείωσε το το 7ο γκολ του στο πρωτάθλημα στο 63ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Γιάνχελ Ερέρα με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, αλλά οι Μαδριλένοι είχαν την απάντηση με… ρέντα. Ο Κορέα από πλάγια θέση δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα του Ρούι Σίλβα.

Γρανάδα: Ρούι Σίλβα, Ντουάρτε, Χερμάν, Βαγιέχο, Φουλκιέ (79′ Κίνα), Ετέκι (58′ Ερέρα), Μοντόρο (71′ Γκοναλόν), Νέβα, Ματσίς (79′ Σόρο), Μολίνα, Κένεντι (69′ Πουέρτας)

Ατλέτικο: Όμπλακ, Φελίπε, Ερμόσο, Κοντογκμπιά (46′ Βρσάλικο), Γιορέντε, Κόκε, Καράσκο, Σαούλ, Κορέα, Σουάρες

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12/2

Θέλτα – Έλτσε 3-1 (45′, 69′ Μίνα, 45+2′ Μπράις Μέντεθ / 50′ Ριγκόνι)

Σάββατο 13/2

Γρανάδα – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (66′ Γιάνχελ Ερέρα / 63′ Μάρκος Γιορέντε, 75′ Κορέα)

Σεβίλλη – Ουέσκα (17:15)

Έιμπαρ – Βαγιαδολίδ (19:30)

Μπαρτσελόνα – Αλαβές (22:00)