23.5 C

Γρανάδα – Μπαρτσελόνα 1-1: Της πήρε την μπουκιά από το στόμα στο 89′

Επτά λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις) χώριζαν την Μπαρτσελόνα από ένα πολυπόθητο τρίτο «διπλό» στο πρωτάθλημα και δεύτερο σερί μετά από εκείνο στη Μαγιόρκα. Ωστόσο, οι νευρικοί Καταλανοί έμειναν με τον βαθμό στην Ανδαλουσία (1-1) αφού η Γρανάδα βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 89′.

Στη βραδιά που ο Μαρκ Αντρέ Τερ Στέγκεν έφτασε τις 200 συμμετοχές στο ισπανικό πρωτάθλημα και ο Ντάνι Άλβες έγινε ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής (38 χρονών, 247 ημερών) που παίζει σε αναμέτρηση της Α’ κατηγορίας, η Μπαρτσελόνα τα χρειάστηκε απέναντι στη Γρανάδα πριν τελικά πάρει τον έλεγχο και βρει το γκολ με τον Λουκ Ντε Γιονγκ.

Ο Ολλανδός φορ που είχε ακυρωθέν γκολ, σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική στο 57′ με καταπληκτική κεφαλιά μετά την άψογη σέντρα που έβγαλε από τα δεξιά ο Άλβες.

Ωστόσο, παρά τις επιστροφές που είχαν οι Μπλαουγκράνα συγκριτικά με την προηγούμενη εβδομάδα, άρχισαν να βγάζουν νευρικότητα όταν πίεσε η Γρανάδα που έπαιξε και με τρεις φορ μετά το 80′. Τότε ήταν που αποβλήθηκε ο Γκάβι με δεύτερη κίτρινη κάρτα – με τον Πικέ να γλιτώνει στη συνέχεια – και εκεί ο Ρόμπερτ Μορένο ρίσκαρε.

Το γκολ ήρθε σε μια από τις ελάχιστες στημένες φάσεις των γηπεδούχων στο 89′. Ο Μίγια εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα με την κόντρα στον Μπουσκέτς έφτασε στον Πουέρτας που από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-1 με το τέταρτο γκολ του στο πρωτάθλημα, το οποίο διατήρησε τη Γρανάδα αήττητη για 7η σερί αγωνιστική (της συμβαίνει πρώτη φορά στην ιστορία της. Παράλληλα, στέρησε από την ομάδα του Τσάβι την ευκαιρία να μπει στην τετράδα.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Μαξιμιάνο, Κίνι (84′ Μπάκα), Βίκτορ Ντίαθ (68′ Ντουάρτε), Τορέντε, Νέβα (84′ Εσκουδέρο), Πουέρτας, Μίγια, Γκοναλόν (62′ Μοντόρο), Ματσίς (68′ Κογιάδο), Σουάρες, Μολίνα

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Έρικ Γκαρθία (54′ Λανγκλέ), Άλμπα, Γκάβι, Μπουσκέτς, Νίκο, Ντεμπελέ (82′ Σανθ), Ζουτγκλά (61′ Αμπντέ), Λουκ Ντε Γιονγκ (61′ Ντεπάι)