14.3 C

Γρανάδα – Μπαρτσελόνα 3-5: Επεισοδιακή πρόκριση στην παράταση για τους Καταλανούς (vid)

Φλέρταρε για πάρα πολλή ώρα με τον αποκλεισμό. Για καλή της τύχη, η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε έστω και επεισοδιακά στην παράταση, επικρατώντας με 5-3 της Γρανάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ στην παράταση.

Μάλιστα, κλήθηκε να ισοφαρίσει στο φινάλε τα δύο γκολ που σημείωσε η Γρανάδα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 33′ όταν ο Σόρο έκλεψε από τον Ουμτιτί και γύρισε για τον Κένεντι που πέτυχε το 1-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 47′ ο Σολδάδο από τη βαθιά μπαλιά του Μοντόρο έφυγε πίσω από τη σέντρα στην πλάτη του Ουμτιτί και νίκησε στο τετ α τετ τον Τερ Στέγκεν για το 2-0.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν συνήλθε από το ηλεκτροσόκ και στη συνέχεια έκανε ίσως το καλύτερο της παιχνίδι δημιουργικά τη φετινή σεζόν. Άγγιξε το γκολ σε πάρα πολλές περιπτώσεις, είχε τρία δοκάρια και τελικά λυτρώθηκε με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά!

Πρώτα στο 88′ ο Γκριεζμάν έβαλε το πόδι στη σέντρα του Μέσι, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην πλάτη του Ααρόν και κατέληξε στα δίχτυα, ενώ δύο λεπτά πριν εκπνεύσει ο χρόνος των καθυστερήσεων σέρβιρε έτοιμο γκολ για τον Άλμπα για το 2-2.

Η Γρανάδα είδε τον Γκριεζμάν να συνεχίζει… ασταμάτητος στην παράταση, αλλάζοντας αυτή τη φορά ρόλους με τον Άλμπα που του έδωσε την ασίστ για το 2-3 στο 100′. Τρία λεπτά αργότερα οι Ανδαλουσιάνοι ξαναμπήκαν στο ματς με τον Σουάρες να πέφτει στο σπρώξιμο του Ντεστ, τον διαιτητή να δίνει πέναλτι και τον Φέντε να γράφει το 3-3 από την άσπρη βούλα.

Ωστόσο, η ομάδα του Μαρτίνεθ ξέμεινε από δυνάμεις και το πλήρωσε στο δεύτερο μέρος της παράτασης. Ο Ντε Γιονγκ μετά από φάση διαρκείας σκόραρε για το 3-4 στο 108′ και ο Άλμπα με καταπληκτικό σουτ στο 113΄ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έβαλε κερασάκι στην τούρτα-πρόκρισης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ

Τρίτη 2/2

Αλμερία – Σεβίλλη 0-1 (67′ Οκάμπος)

Τετάρτη 3/2

Λεβάντε – Βιγιαρεάλ 0-0 κ.δ., 1-0 (παρ. 120+1′ Ροζέρ Μαρτί)

Γρανάδα – Μπαρτσελόνα 2-2 (κ.δ) 3-5 (παρ.) (33′ Κένεντι, 47′ Σολδάδο, 103′ πεν. Φέντε / 88΄ αυτ. Ααρόν, 90+2′, 113′ Άλμπα, 100′ Γκριεζμάν, 108′ Ντε Γιονγκ)