20.5 C

Γρανάδα – ΠΑΟΚ 0-0: Αξιοπρεπής στο ευρωπαϊκό αντίο του Φερέιρα

Τον δεύτερο του βαθμό στον όμιλο πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που έμεινε στο 0-0 με τη Γρανάδα στην Ανδαλουσία και με την εμφάνιση του θα μπορούσε να αποσπάσει το τρίποντο αν ήταν πιο ψύχραιμος στην τελική προσπάθεια.

Οι ασπρόμαυροι στο τελευταίο παιχνίδι του Αμπέλ Φερέιρα, ο οποίος ανοίγει τα… φτερά του για τη Βραζιλία, φρόντισαν να υπνωτίσουν τη Γρανάδα και σε ένα ματς με πολλά φάουλ και χαμηλό τέμπο, μπορούσαν να αποδράσουν με τη νίκη.

Η μεγαλύτερη στιγμή του ματς ανήκε στον ΠΑΟΚ, όταν στο 27′ ο Σβαμπ με τακουνάκι δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και σημάδεψε το δοκάρι του Ρούι Σίλβα.

Με εξαίρεση κάποια σουτ εκτός περιοχής από τον Κένεντι και τον Ματσίς, η Γρανάδα δεν μπόρεσε να βρει τρόπους να απειλήσει την εστία του Ζίβκοβιτς. Η τριάδα στην άμυνα μπλόκαρε τους Ανδαλουσιάνους που ελλείψει του Φουλκιέ δεν είχαν επιθετικό μπακ στα δεξιά, ενώ και ο Μίγια βρέθηκε σε κακή ημέρα στη μεσαία γραμμή.

Μάλιστα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σβαμπ έπεσε από το μαρκάρισμα του Χερμάν, όμως ο διαιτητής δεν έδειξε πέναλτι και άφησε το ματς να ολοκληρωθεί στο 0-0 που αφήνει απογοητευμένο τον Δικέφαλο του Βορρά.

ΓΡΑΝΑΔΑ – ΠΑΟΚ 0-0

Γήπεδο: Νουέβο Λος Κάρμενες

Διαιτητής: Τιάγκο Μαρτίνς (ΠΟΡ)

Κίτρινες: Ερέρα, Βαγέχο / Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο

Γρανάδα (Μαρτίνεθ): Ρoύι Σίλβα, Χερμάν, Βαγιέχο, Νέβα, Κένεντι (73′ Σόρο), Γκοναλόν (90′ Ετέκι), Ερέρα (59′ Μολίνα), Μίγια, Πουέρτας, Ματσίς (90′ Ντουάρτε), Λουίς Σουάρες (73′ Μοντόρο).

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ροντρίγκο (74′ Ουαγκέ), Σβαμπ, Αουγκούστο, Μουργκ (69′ Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (69′ Σφιντέρσκι).