21 C

Η ΑΕ Μοσχάτου σάρωσε 5-0 τον Αετό Κορυδαλλού

Το FWS σας παρουσιάζει τα σημερινά παιχνίδια στην Α', Β' και Γ' κατηγορία των πειραϊκών πρωταθλημάτων

Κάνοντας επίδειξη δύναμης η ΑΕ Μοσχάτου συνέτριψε τον Αετό Κορυδαλλού με 5-0 δείχνοντας έτσι τη φετινή δύναμη της. Οι παίκτες του Νίκου Κούστα, από την αρχή είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων απέναντι σε μια ανανεωμένη ομάδα που με διπλή αμυντική ζώνη δεν άφησε τους «πράσινους» να απειλήσουν την εστία τους.

Και ενώ στο 42’ το σουτ του Σαπαλίδη βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, ο τελευταίος στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+1′) με σουτ άνοιξε το σκορ. Προηγήθηκε ωραία ενέργεια και σέντρα του Στούπη.

Στην επανάληψη η ΑΕ Μοσχάτου με τον αέρα του προβαδίσματος στο σκορ είχε ισοπεδωτική υπεροχή την ίδια στιγμή είχαν πλέον καταθέσει τα όπλα. Στο 52’ ο Χατζάκης διπλασίασε τα τέρματα σκοράροντας κατά της παλιάς του ομάδας .

Στο 59΄ο Νιζάμης που είχε και δοκάρι στο 51’, ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Από κει και πέρα όλα είχαν κριθεί οριστικά. Και όλοι περίμεναν πλέον τη λήξη του αγώνα. Για να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Όπου στο 81’ ο Σαπαλίδης σκόραρε για δεύτερη φορά, και στο 88’ ο Μπόλης με κοντινό πλασέ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Επιβλητική η διαιτησία του Ηλία Σπάθα που έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ.

ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ: Αθανασόπουλος, Σταύρου, Ξενιτόπουλος, Φιαμέγκος, Πέττας, Σιδηρόπουλος (73’ Ντούνιας), Σπανός, Χατζάκης (76’ Μπόλης), Σαπαλίδης, Στούπης (82’ Μουρελάτος), Δρυμούσης (46’λ.τρ. Νιζάμης).

ΑΕΤΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ: Καλογεράς, Τόπι (75’ Φειδάς), Μάναλης, Καλαμαράς, Σύρμας, Καλλέργης, Κωστόπουλος (75’ Ροδίτης), Λοϊζίδης, Μαριόλης (67’ Λεριός), Βερούσης (67’ Νούχο), Καλαϊτζίδης.

Ατρόμητος Κερατσινίου – Ένωση Α.Α. Ρέντη 2-0

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος Κερατσινίου βρήκε δρόμο για τα δίκτυα και επικράτησε δίκαια της Ένωσης Α.Α. Ρέντη με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στο α’ μέρος παίζοντας καλά απέναντι στους αντιπάλους τους που πίεζαν για το γκολ. Όμως στην επανάληψη ήταν σαν να μην βγήκαν στο γήπεδο.

Σκόρερ και των δυο τερμάτων των νικητών ο Λέκκας στο 53’ με κεφαλιά και στο 67’ με πλασέ μετά από ενέργεια του Παπαδάτου.

Καλή η διαιτησία του Κουβέλη,

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΚΕΡ.: Μπαλαφούτης, Ηλιόπουλος, Κάτσος (72’ Λούπι), Χονδρουδάκης, Κουρούνης, Βιδάλης, Μαυράκης (65’ Μωυσιάδης Κ.), Παπαδάτος, Λέκκας, Χέλο (50’ Μωυσιάδης Π.), Μπάμι.

ΕΝΩΣΗ Α.Α. ΡΕΝΤΗ: Σαπάτης, Θηραίος, Βάκουλης (55’ Σουράνης ), Παπαθανασάκης, Καμαράδος Ε., Ζιάι, Φιλόπουλος, Καμαράδος Θ. (71’ Μαυρέλης), Μιρντίτα, Μπόγρης, Ζεφτερίδης.

Κύπρος Κορυδαλλού – ΑΕ Μαύρου Αετού Ολυμπιάδα 2-1

Με σκόρερ τον Γκορόγια η Κύπρος Κορυδαλλού επικράτησε της ΑΕ Μαύρου Αετού Ολυμπιάδας με 2-1 στη Δραπετσώνα και σημείωσε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 66’ με τον Χατζημελετιάδη, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γι’ αυτούς. Ο Γκορόγιας ισοφάρισε στο 72’ για τους Κορυδαλλιώτες, για να σημειώσει ο ίδιος το γκολ της νίκης στο 85’ με πέναλτι.

Καλή η διαιτησία του Φιλακούρη.

Να σημειωθεί ότι νέος τεχνικός της Κύπρου Κορυδαλλού στη θέση του Γιώργου Τσιριγώτη που παραιτήθηκε αναλαμβάνει ο Μπάμπης Τοπίκογλου που θα έχει συνεργάτη τον Γιώργο Λαγούδη. Ο τελευταίος κοουτσάρισε την ομάδα στο σημερινό παιχνίδι.

ΚΥΠΡΟΣ ΚΟΡ.: Ντέντες, Νάνος, Διοκμετζίδης, Καζιάνης, Μπάρκας, Καριντζαΐδης, Σαφράς (60’ Κάππος), Τσιπούρας (86’ Παγώνης), Ιωάννου (90’ Καμπούρης), Τοπίκογλου, Γκορόγιας.

ΑΕ Μ.ΑΕΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ : Μεϊμάρογλου, Παπαδόπουλος, Κασδοβασίλης (80’ Καρασάββας), Τζιώτης (90’ Μανουλίδης), Σταμπούλογλου, Χατζημελετιάδης (82’ Πολυχρονίδης), Σαραντάκος (60’ Τσορτανίδης), Γκιάτης, Βάσσος, Πέρρος, Κουλουριώτης.

Δόξα Πειραιά – Αστυπάλαια Κορυδαλλού 2-0

Επιστροφή στις νίκες για την Δόξα Πειραιά που κατέβαλε την Αστυπάλαια Κορυδαλλού με 2-0 . Οι Νικαιώτες είχαν να κερδίσουν από την 1η αγωνιστική .

Το σκορ άνοιξε ο Κάρλες με εκτέλεση φάουλ στο 25’.

Η Δόξα που έμεινε στο 76’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του γκολκίπερ Παγώνη (εξύβρισε αντίπαλο) διπλασίασε τα τέρματα της στο 81’ με τον Καλυβά.

Καλός ο διαιτητής Ντουμιτρέσκου

ΔΟΞΑ: Παγώνης, Νάκος, Πετρόγκωνας (76’ Σταυρίδης) Κάρλες, Παπαϊωάννου, Βεκρής, Πρέλα, Αποστόλου, Αγγελακόπουλος (89’ Ζάκο), Καλυβάς, Λέζο (65΄Γκιόκα).

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ: Κρασσάς, Ζαρίφης (77’ Μπάκας), Αργεντίδης, Μαρίνης (81’ Γίδαρης), Ρικούνοβ, Καλλίδης, Κουβάτσος, Τζανόγλου, Ανδρέου (60’ Μυριλάκος), Πλιάγκας, Αβράμης.

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ένωση Καμινίων- Φοίνικας Αγίας Σοφίας 2-1

Στην κορυφή της βαθμολογίας «σκαρφάλωσε» προσωρινά η Ένωση Καμινίων, που κατέβαλε με 2-1 τον Φοίνικα Αγίας Σοφίας με ανατροπή. Μόλις στο 1’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον μόνιμο σκόρερ του συλλόγου Περάμαντζη, αλλά οι «μπέμπηδες» του Δημήτρη Τζανετουλάκου μέσα σε ένα τετράλεπτο στην επανάληψη γύρισαν το σκορ με τέρματα των Καραγιάννη(52’) και Παπαδάκη(56’). Καλός ο διαιτητής Μπαλαχούτης.

ΕΝΩΣΗ ΚΑΜΙΝΙΩΝ: Παπαχρήστου, Αράπογλου, Τιπέλης (87’ Καραγιάννης), Λαμπράκος, Σαπχάσα, Σαουλιάς, Μπέρμπερη (71’ Σισκόβ), Μπριλάκης(46’ Καραγιάννης), Παπαδάκης, Λούβης (83’ Κακαβογιάννης), Μουρελάτος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Μυλωνάς, Κατσικούρης, Μπουμπουλίδης, Ψωμάς, Κοντεσόπουλος (55’ Ηλιάκης), Νέστορ, Κολλυρόπουλος, Σιγάλας, Περάμαντζης, Στρίγγος (84’ Αρζόγλου).

Φαληρικός – Πειραϊκός 0-3

Συνεχίζοντας την εντυπωσιακή του και αήττητη πορεία ο Πειραϊκός πέρασε κι από το « Παντελής Νικολαΐδης» όπου επικράτησε με 0-3 του Φαληρικού.

Ο Μούχο άνοιξε το σκορ στο 35’. Στην επανάληψη ο Ντζούρας με υπέροχη ατομική προσπάθεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του για να γίνει το τελικό 0-3 στο 91’ από τον Ζωγράφο ο οποίος αμέσως μετά πανηγύρισε έξαλλα και αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

Άψογος ο διαιτητής Δαμιανάκης

ΦΑΛΗΡΙΚΟΣ: Λαζαρόπουλος, Γεργεριτάκης, Γιακασίκογλου, Τζίτζηρας, Τζεγιαννάκης, Καλαϊτζόγλου (85’ Γριτσόπουλος), Μαύρος (68’ Γαβριλάκης), Ρούκα, Σώζος (85’ Τσιμπόγλου), Παλούκης, Μιτσάνι.

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ: Λαγκαδίτης, Γκούρι, Ντζούρας (88’ Καλλυβωκάς), Καραλάγας, Πρωτονοτάριος, Τραγανός, Κουτλής (61’ λ.τρ. Ζωγράφος) Μούχο, Τσαλατσάνης (68’ Φριντζάλας), Παφίλης (85’ Σεϊντάρασι), Παυλίδης.

Πανφαληρικός – Ολυμπιακός Κερατσινίου 0-2

Μέσα σε λίγα λεπτά «καθάρισε» το παιχνίδι ο Ολυμπιακός Κερατσινίου και νίκησε τον Πανφαληρικό με 0-2 στις Τζιτζιφιές.

Ο Κεφαλίδης στο 21’ άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (25’) μετά από σέντρα του Βαλάκου, ο Νάκας στην προσπάθεια του να αποκρούσει με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Διαιτήτευσε ο Ιωαννίδης Κ.

ΠΑΝΦΑΛΗΡΙΚΟΣ: Τόλης, Μπλέραντ, Ρεϊσόπουλος, Νάκας, Γκότσης (81’ Τομαράς), Άγγος (76’ Γκρινιάρης), Μαυρίκος, Κιντάτζε, Μητσάκος (62’ Ζερτίδης Δ.), Μουρίκης, Ζερτίδης Γ. (56’ Άγκο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡ.: Ντασκαγιάννης, Βραχασωτάκης, Μεντής (80’ Γιάνναρης), Πολίτης, Καφετζόγλου, Κεφαλίδης. Βαλάκος, Καθαρόπουλος, Μπακάλης (85′ Σπυριδάκης), Νομικός, Αλεξόπουλος (76΄ Τζανάκης).

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΕ Σαλαμίνας- Πήγασος Αγίου Διονυσίου 5-1

Σίφουνας η πρωτοπόρος ΑΕ Σαλαμίνας σάρωσε τον Πήγασο Αγίου Διονυσίου με 5-1 και συνεχίζει χωρίς απώλειες το πρωτάθλημα , έχοντας 6 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ηγέτης και πρωταγωνιστής των νικητών ο Πούτος που πέτυχε 4 τέρματα!!! Στο 3’, 29’, 35’, 53’.

Σκόραρε επίσης ο Πανταζής στο 41’. Το μοναδικό των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Βουρλιωτάκης στο 87’.

Πολύ καλός ο διαιτητής Κωνσταντόπουλος Δ.  Απέβαλε τον Στεφανίδη στο 81’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΕ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ: Σπαθής , Πάλλας (67’Πανουρής), Πανταζής Η., Παρθένης, Ντούκα, Αναστασίου (63’ Πέτσι), Πανταζής Χ., Κρουστάλλης , Πούτος (56’ Περράκης), Παπααθεοχάρης (56’ Μακρής), Σκιαθίτης.

ΠΗΓΑΣΟΣ: Μελάς, Στεφανίδης, Κάτρης (56’ Βουρλιβωτάκης), Στιβακτάς, Κουρτέσης, Μητρόπουλος (46’ Αλαφούζος), Σταματίου, Γιαννακόπουλος, Κατσιγιάννης (56’ Τσουανάτος), Τερζής, Μπάχας (46’ Μαμάης).

Πυθαγόρας- Περαμαϊκός 1-3

Ο Περαμαϊκός ήταν ο νικητής στο τοπικό ντέρμπι, καθώς κατέβαλε με 1-3 τον γειτονικό Πυθαγόρα και συνέχισε την νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα πετυχαίνοντας το 6 στα 6. Δύο γκολ για τους «πράσινους» πέτυχε ο Σακελλάριος (61’, 85’), ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Παρίσης (13’).

Η ομάδα του Δημήτρη Μάνσαλη είχε μειώσει σε 2-1 με τον Μαρτσόπουλο (67’), ενώ λίγο νωρίτερα στο 61’ είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον γκολκίπερ Γαϊτανιό να νικάει σε τετ α τετ τον Πλακίδη.

Διαιτήτευσε ο Πουλόπουλος.

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: Κωνσταντόπουλος, Χατζηδημητρόυ (78’ Καρράς), Σαραντόπουλος, Καρπάθιος, Μετούση, Τριανταφύλλου, Κυριτσιμπασάκης, Μηλιώνης, Μαρτσόπουλος (85’ Βοϊδονικόλας), Δαμαλίδης, Πλακίδης(69’ Κορνελάτος Η.).

ΠΕΡΑΜΑΪΚΟΣ: Γαϊτανιός, Παπακαλοδούκας Ι., Αλευρομάγειρας (46’ Παππάς), Ψαρούδας (77’ Μαγδαλόπουλος), Παπακαλοδούκας Π., Φλέγγας, Σακελλάριος, Παπαμιχαήλ, Θεολόγου, Παρίσης, Παπακαλοδούκας Α. (83’ Κυπριώτης).

Μιθριδάτης- Σαλαμινομάχοι 1-0

Χάρη στο γκολ του Κυρίτση στο 18’ ο Μιθριδάτης κατέβαλε τους Σαλαμινομάχους με 1-0 και επανήλθε στις επιτυχίες.