18.1 C

Η Αϊντχόφεν έχασε το τρίποντο με τον Άγιαξ στο 92′

Την Πέμπτη η Αϊντχόφεν κρατούσε στα χέρια της την πρόκριση απέναντι στον Ολυμπιακό, ωστόσο στο 88′ ο Αχμέντ Χασάν χτύπησε σαν… κόμπρα και με το εκτός έδρας τέρμα του έδωσε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Europa League στους Ερυθρόλευκους που το άξιζαν περισσότερο.

Την Κυριακή (28/2) η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ δεν έδειξε να… ξεπερνά το σοκ και με πανομοιότυπο τρόπο (γκολ στο φινάλε – όπως και απέναντι στην Ντεν Χααγκ) έχασε το τρίποντο μέσα από τα χέρια της στο ντέρμπι με τον Άγιαξ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον φορμαρισμένο Ζαχάβι στο 39′, ωστόσο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (92′) ο Άγιαξ πήρε τον βαθμό στο μεγάλο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Eredivisie.

Ο Ντάμφρις έκανε χέρι, ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση και από την άσπρη βούλα ο Τάντιτς διαμόρφωσε το τελικό 1-1.