18.9 C

Η Αργεντινή 2-1, η γη… αναπνέει κανονικά (vid)

Στο 86 το νικητήριο γκολ εις βάρος της Νιγηρίας σ ένα ματς που έσπασαν καρδιές κι ο Μέσι θα είναι εκεί, κόντρα στη Γαλλία στους «16»

Από την κόλαση ως τον παράδεισο, ένα γκολ δρόμος για την Αργεντινή. Εκεί ο πλανήτης ήταν έτοιμος να βγάλει γόο για τον αποκλεισμό της Αργεντινής, ο αμυντικός Μάρκος Ρόχο την έστειλε σε παραδεισένια αλώνια, μετά από παράλληλη σέντρα του Μερκάδο, τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη. Η γη άρχισε να αναπνέει κανονικά μετά απ αυτό. Το 2-1 ήταν αρκετό να στείλει την Αργεντινή στον επόμενο γύρο, καθότι στο ίδιο λεπτό, η Κροατία πετύχαινε και δεύτερο γκολ (2-1) εις βάρος της Ισλανδίας. Θα ήταν αμαρτία από τον θεό (τον λένε και Μαραντόνα) ν’ αποκλειστεί ολόκληρη Αργεντινή. Αυτή που γέννησε τα μεγαλύτερα ποδοσφαιρικά πλάσματα της υφηλίου, τον Μαραντόνα και τον Λίο Μέσι. Κι ήταν τόση η λαχτάρα για πρόκριση, που πρώτη φορά στα χρονικά ο Μέσι πανηγύρισε επάνω στον ώμο συμπαίκτη του. Πλέον, τους Αργεντινούς περιμένουν οι Γάλλοι στη φάση των «16» του Μουντιάλ. Εκεί τα ματς θα είναι νοκ άουτ. Οι Γάλλοι θα παίξουν για τη νίκη κι ο Μέσι θα ε΄χει χώρους να παίξει και δεν θα τον έχουν όλοι στην… μέγγενη όπως οι Νιγηριανοί, οι Ισλανδοί και οι Κροάτες.

Η Αργεντινή προηγήθηκε μόλις στο 14 με γκολ του Μέσι, οι Νιγηριανοί ισοφάρισαν στο 49 με πέναλτι που Μόουζες. Το έκανε ο Ματσεράνο, που μάρκαρε αντικανονικά αντίπαλο μέσα στην περιοχή σε κόρνερ. Από εκεί και πέρα, άρχισε ο εφιάλτης. Ένας λαός που έμαθε να ζει με το Μαραντόνα, πλημμύρισε οδύνη με την σκέψη ότι ο Μέσι θα έφευγε ντροπιασμένος από τα γήπεδα της Ρωσίας. Ο Μαραντόνα στην κερκίδα φιλούσε τα κομποσκίνια του για να δώσει αυτή την αόρατη αύρα στον ποδοσφαιρικό γιό του και τελικά τα κατάφερε.

Νιγηρία – Αργεντινή 1-2
Διαιτητής: Τσακίρ (Τουρκία)
Σκόρερ: Μόουσες 51’ πεν. – Μέσι 14’, Ρόχο 86’
Νιγηρία (Γκέρνοτ Ρορ): Ουζόχο, Εκόνγκ, Μπαλογκούν, Ομερούο, Ν’Ντιντί, Ομπι-Μίκελ, Ετέμπο, Ιντόβου, Μόουζες, Μούσα, Ιεανάτσο (46’ Ιγκάλο).
Αργεντινή (Χόρχε Σαμπάολι): Αρμάνι, Οταμέντι, Ρόχο, Μερκάδο, Ταλιάφικο (79’ Αγκουέρο), Μασεράνο, Ενσο Πέρες (61’ Παβόν), Μπανέγα, Ντι Μαρία (72’ Μέσα), Μέσι, Ιγουαΐν.