21.4 C

Η Ατλέτικο συνέτριψε τη Ρεαλ με 7-3! (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης διέλυσε με 7-3 τη Ρεάλ στο Διεθνές Κύπελλο Πρωταθλητριών! 5-0 το σκορ στο ημίχρονο, με 3 γκολ του Ντιέγκο Κόστα

Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης τέθηκαν αντιμέτωπες σε φιλική αναμέτρηση στο πλαίσιο του Διεθνούς Κυπέλλου Πρωταθλητριών, ωστόσο, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε μόνο… φιλική δεν ήταν απέναντι στην αιώνια αντίπαλο.

Οι παίκτες του Τσόλο δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους, όντες από την αρχή της αναμέτρησης οι απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο. Δεν χρειάζεται να είναι ιδιαίτερα ευφυής κανείς, για να το κατανοήσει αυτό. Αρκεί να λάβει υπόψη του το 5-0 του πρώτου ημιχρόνου! Τρία γκολ του Ντιέγκο Κόστα, που συμπληρώθηκαν από τα τέρματα του νεοαποκτηθέντα, Ζοάο Φέλιξ και του Άνχελ Κορέα διαμόρφωσαν το σκορ της ανάπαυλας.

Κι αν κανείς περίμενε ότι οι «ροχιμπλάνκος» θα… κατέβαζαν ταχύτητα, μάλλον δεν γνωρίζει καλά τον Σιμέονε, οι παίκτες του οποίου συνέχιζαν να εκμεταλλεύονται τα αμυντικά κενά της «Βασίλισσας». Ένα πέναλτι του «καυτού» Ντιέγκο Κόστα έφερε το 6-0, προτού η Ρεάλ μειώσει προσωρινά με τον Νάτσο. Το κερασάκι στην τούρτα για την Ατλέτικο έβαλε ο Βιτόλο, ο οποίος μαζί με τους συμπαίκτες του στη συνέχεια λυπήθηκε τους «μερένχες». Δύο γκολ των τελευταίων από τους Μπενζεμά και Σάντσες έκαναν το τελικό σκορ (7-3) να φαντάζει λιγότερο βαρύ.

«Το ματς αυτό ήταν φιλικό για εμάς, αλλά για την Ατλέτικο όχι», το σχόλιο του Ζιντάν μετά το τέλος του αγώνα.