18.1 C

Η Μπενφίκα ισοπέδωσε το ερείπιο της Μπαρτσελόνα, ο Ρονάλντο είπε την τελευταία λέξη στο 95′ (vid)

Οι Λουζιτανοί κατασπάραξαν την τραγική Μπαρτσελόνα, την ώρα που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με τρομερό γκολ του Ρονάλντο στο 95' (2-1) - Πεντάρα η μηχανή της Μπάγερν, προβάδισμα για την πρώτη θέση η Γιουβέντους (1-0 την Τσέλσι)

Ακόμα και η τρίτη θέση μοιάζει… ταβάνι στον πέμπτο όμιλο για την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί γνώρισαν βαριά ήττα στη Λισαβόνα με 3-0 από την Μπενφίκα και η καρέκλα του Ρόναλντ Κούμαν τρίζει περισσότερο από ποτέ.

Μετά από δύο αγωνιστικές η Μπαρτσελόνα δεν έχει βαθμό και δεν δείχνει σφυγμό. Η γνωστή αμυντική τρικυμία έκανε την εμφάνιση της από τα πρώτα 3′ της αναμέτρησης.

Οι Καταλανοί άφησαν τεράστιο κενό στα δεξιά, ο Ντάργουιν Νούνιες κινήθηκε ως εξτρέμ (!) παρά το βαρύ κορμί του και εξέθεσε τον Έρικ Γκαρσία και με διαγώνιο σουτ στην κλειστή γωνία του Τερ Στέγκεν έκανε το 1-0 για τους Λουζιτανούς.

Από εκεί και έπειτα, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Κούμαν δημιούργησε 3-4 καλές στιγμές αλλά οι δύο Ντε Γιονγκ (Λουκ και Φρένκι) τις σπατάλησαν και η τιμωρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν βαρύτατη.

Ο Νούνιες σημάδεψε δοκάρι σε κενή εστία με τον Τερ Στέγκεν να έχει βγει άστοχα και στο 69′ ο Ράφα Σίλβα σημείωσε το 2-0 με πλασέ μετά την απόκρουση του Γερμανού στο πρώτο σουτ του Ζοάο Μάριο.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από την άσπρη βούλα με τον Ντάργουιν Νούνιες να νικά τον Τερ Στέγκεν στο πέναλτι που κέρδισαν οι Πορτογάλοι για χέρι του Ντεστ εντός περιοχής.

Η Μπενφίκα έφτασε τους 3 βαθμούς και είναι στο -3 από την πρωτοπόρο Μπάγερν που φιλοδώρησε με πέντε γκολ την κάκιστη Ντιναμό Κιέβου (5-0). Το πάρτι στήθηκε από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σε 15′ στο πρώτο μέρος (12′, 27′), ενώ στο δεύτερο μέρος ανέλαβαν δράση οι Γκνάμπρι, Σανέ και Τσούπο-Μότινγκ για να δώσουν ένα άνετο τρίποντο στους Βαυαρούς του Νάγκελσμαν που είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ου ΟΜΙΛΟΥ

Μπενφίκα – Μπαρτσελόνα 3-0 (3′, 79′ πεν. Νούνιες, 69′ Ράφα Σίλβα)

Μπάγερν – Ντιναμό Κιέβου 5-0 (12′ πεν., 27′ Λεβαντόφσκι, 68′ Γκνάμπρι, 74′ Σανέ, 87′ Τσούπο-Μοτίνγκ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Μπάγερν 6

Μπενφίκα 4

Ντιναμό Κιέβου 1

Μπαρτσελόνα 0

Για την επίδραση που έχει ο Κριστιάνο Ρονάλντο στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν υπάρχουν πολλά λόγια. Αρκεί κανείς να σκεφτεί πως ο Πορτογάλος σε μια «χαμένη» φάση στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων στο «Ολντ Τράφορντ» υπέγραψε για την ομάδα του τη νίκη με ανατροπή (2-1) απέναντι στη Βιγιαρεάλ που δεν πήρε αυτό που άξιζε βάσει της συνολικής εικόνας της.

Ο Πορτογάλος ήταν αμείλικτος όταν μύρισε το λάθος και με πλασέ από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και έδωσε στην ομάδα του την πρώτη νίκη στον όμιλο!

Το πρώτο ημίχρονο στο «Ολντ Τράφορντ» είχε πολλές φάσεις από πλευράς Βιγιαρεάλ, όμως το Κίτρινο Υποβρύχιο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, κάτι που τελικά το έκανε στο 53ο λεπτό με ένα καταπληκτικό γκολ.

Ο Παρέχο έδωσε στον Τριγέρος, εκείνος έτρεξε κάθετα στο τρανζίσιον και άνοιξε αριστερά στον Ντανζούμα που γύρισε στην περιοχή για τον Αλκάθερ, όπου ο Ισπανός με πλασέ από κοντά νίκησε τον Ντε Χέα.

Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση και με φοβερή κομπίνα. Ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και βρήκε τον Τέλες εκτός περιοχής, με τον Βραζιλιάνο αριστερό μπακ να πιάνει το σουτ με τη μία και να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 60′.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ου ΟΜΙΛΟΥ

Αταλάντα – Γιουνγκ Μπόις 1-0 (68′ Πεσίνα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Βιγιαρεάλ 2-1 (60′ Τέλες, 90+5′ Ρονάλντο / 53′ Αλκάθερ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αταλάντα 4

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4

Γιουνγκ Μπόις 3

Βιγιαρεάλ 1

Η Γιουβέντους πέτυχε τρίτη διαδοχική νίκη σε όλες τις διοργανώσεις και βρίσκει σταδιακά την ηρεμία της. Παράλληλα, γίνεται φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου της, αφού επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι στο Τορίνο.

Οι Μπλε εμφάνισαν τις ίδιες παθογένειες όπως και κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι και πιάστηκαν στον ύπνο στο 46′. Μόλις 10″ μετά τη σέντρα και ύστερα από βαθιά μπαλιά από την άμυνα, ο Μπερναρντέσκι άνοιξε κάθετα στον ταλαντούχο Ιταλό μεσοεπιθετικό που νίκησε από κοντά τον Μεντί και έδωσε προβάδισμα στη Μεγάλη Κυρία.

Οι Λονδρέζοι πήραν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν είχαν τρόπους να φανούν απειλητικοί, με τη Γιουβέντους να διατηρεί το προβάδισμα της σχετικά εύκολα ως το φινάλε και πλέον της αρκούν δύο νίκες με τη Ζενίτ για να φτάσει στην πρόκριση ως πρώτη.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ου ΟΜΙΛΟΥ

Ζενίτ – Μάλμε 4-0 (9′ Κλαουντίνιο, 49′ Κουζιάγεφ, 80′ Σουτόρμιν, 90+5′ Βέντελ)

Γιουβέντους – Τσέλσι 1-0 (46′ Κιέζα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Γιουβέντους 6

Ζενίτ 3

Τσέλσι 3

Μάλμε 0

Την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση, μετά το εκτός έδρας 1-1 με την Σεβίλλη στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου, πανηγύρισε στη Red Bull Arena η Ζάλτσμπουργκ, η οποία με τα δύο πέναλτι του Αντεγέμι επικράτησε με 2-0 της Λιλ, η οποία παραμένει χωρίς νίκη μετά από 2 αγωνιστικές.

Την ίδια ώρα, στο 1-1 έμειναν Βόλφσμπουργκ και Σεβίλλη στη Γερμανία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο 49′ με τον Στέφενς, ωστόσο με ένα πέναλτι που… σήκωσε αντιδράσεις οι Ανδαλουσιάνοι έσωσαν τον βαθμό στο 87′.