19.3 C

Η δεύτερη νιότη του Βαλμπουενά

Στα 36 του ο Ματιέ Βαλμπουενά δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός επιβεβαιώνει σε κάθε παιχνίδι που φορά τη φανέλα του Ολυμπιακού πως διανύει μια δεύτερη νιότη, περνά καλά στο Λιμάνι και βάζει ψηλά τον πήχη με τους Ερυθρόλευκους.

Το βράδυ της Πέμπτης (18/2) στο 4-2 επί της Αϊντχόφεν χρειάστηκαν λίγα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης για να δείξει πως θα πραγματοποιήσει ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση.

Με τη συμπλήρωση οχτώ λεπτών, ο Γάλλος αδειάζει σαν να μην… υπάρχει τον Μάριο Γκέτσε, τον σκόρερ του χρυσού τέρματος της εθνικής Γερμανίας στον τελικό του Μουντιάλ του 2014 απέναντι στην Αργεντινή.

Ακολουθεί ένα λεπτό αργότερα το γκολ του Ανδρέα Μπουχαλάκη με κεφαλιά από την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του 36χρονου αρτίστα. Προσέξτε τη λεπτομέρεια: Ο Μπρούμα κάνει πως θα εκτελέσει, ο Βαλμπουενά απομακρύνεται αρχικά και πλησιάζει τη στιγμή της εκτέλεσης. Τα μαρκαρίσματα χάνονται και ο Μπουχαλάκης πετυχαίνει το 1-0 αρκετά εύκολα.

Ήταν εκείνος που ξεκίνησε να βάζει το νερό στο αυλάκι για να ακολουθήσει η καταιγιστική ερυθρόλευκη εμφάνιση και η – εκτός συγκλονιστικού απροόπτου – μεγάλη πρόκριση του Ολυμπιακού.

Η ποιότητα του στις εκτελέσεις και ο τρόπος που βλέπει την κίνηση των συμπαικτών του στην αντίπαλη περιοχή είναι αξιοθαύμαστη και δεν σταματά να εκπλήσσει.

Στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ είχε μόλις μία ασίστ. Εκείνη στο χρυσό τέρμα του Χασάν απέναντι στη Μαρσέιγ και στη μοναδική φετινή εντός έδρας νίκη του Ολυμπιακού στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Μια ευκαιρία που δημιούργησε με την κλάση του και την ποιότητα που είχε στο διάβασμα της αντίπαλης άμυνας.

Με τον Εμβιλά ετοιμοπόλεμο, τον Μπουχαλάκη και τον Καμαρά να ανακτούν κατοχές στη μεσαία γραμμή με πολλή πίεση στην μπάλα, ο Βαλμπουενά είχε το καθαρό μυαλό και την απαιτούμενη ενέργεια να πάει σε «μελετημένες» επαφές: Να κρατήσει την μπάλα, να κερδίσει φάουλ και να παγώσει τον ρυθμό, να δώσει σε συμπαίκτη του στους κενούς χώρους που άφηναν οι Ολλανδοί.

Μέσα από το παρακάτω διάγραμμα του WhoScored, μπορείτε να δείτε πως ο Γάλλος κινήθηκε τόσο δεξιά όσο και αριστερά, έπεσε και σε χαμηλά μέτρα – όταν χρειάστηκε – και δημιούργησε υπεραριθμία, μη αντιμετωπίσιμη από τους παίκτες του Ρότζερ Σμιντ.

Σε 68′ συμμετοχής είχε μία κερδισμένη μονομαχία στον αέρα, ένα κλέψιμο, δύο επιτυχημένα τάκλιν, δύο ντρίμπλες και γέμισε με σέντρες επτά φορές την αντίπαλη περιοχή. Κούρασε σε μεγάλο βαθμό τους φιλοξενούμενους και διόλου… άδικα γνώρισε την αποθέωση από την Equipe