17.2 C

Η «εκδίκηση» του Παντελίδη (vids)

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» τον Αστέρα στην Τρίπολη ο Άρης του Σάββα Παντελίδη (0-3) και πήρε ισχυρό προβάδισμα για την κατάληψη της πέμπτης θέσης

Γύρισε στην Τρίπολη και… εκδικήθηκε ο Σάββας Παντελίδης. Με εξαιρετική εμφάνιση, ο Άρης πήρε εύκολα το τρίποντο κόντρα στον Αστέρα «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο (0-3) και ο πρώην τεχνικός των Αρκάδων έδωσε στον Άρη το… προβάδισμα για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Στην πρώτη τους τελική προσπάθεια, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και το γκολ. Ο Λάρσον που ήταν εξαιρετικός στο παιχνίδι και δημιούργησε πολλά προβλήματα από τα δεξιά στον Κώτσιρα μπήκε στην περιοχή και με καταπληκτικό σουτ… εκτέλεσε τον Παπαδόπουλο για το 0-1.

Η ψυχρολουσία για τον Αστέρα ήρθε λίγα λεπτά αργότερα και χωρίς να προλάβει καν να απειλήσει. Στο 23′ ο Σιώπης έκλεψε την μπάλα και έβγαλε κάθετη πάσα στον χώρο για τον ταχύτατο Ντιγκινί, ο οποίος βγήκε φάτσα με το τέρμα και πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα καταγράφηκε στο 32′. Ο Μανιάς προσπάθησε να πλασάρει τον Κουέστα από τα αριστερά, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ απομάκρυνε. Ένα σουτ του Κυριακόπουλου έξι λεπτά αργότερα ήταν η τελευταία σχετικά καλή τελική προσπάθεια των Αρκάδων στο πρώτο ημίχρονο.

Πριν καλά καλά πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, ο Άρης βρήκε και τρίτο γκολ. Ο Τόνσο έκανε εξαιρετική προσπάθεια στο 45+1′, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ματέο Γκαρσία με κεφαλιά-ψαράκι έγραψε σε κενή εστία το 0-3 για τους φιλοξενούμενους, «σφραγίζοντας» έτσι τη νίκη από ημίχρονο.

Οι προσπάθειες του Αστέρα να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο απέβησαν άκαρπες. Τα σουτ των Ρόλε και Καλτσά δεν ανησύχησαν τον Κουέστα, ενώ οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν εξαιρετικά με εξαίρεση τη φάση του 83′, όταν ο Μανιάς βγήκε φάτσα με τον Κουέστα και ο Ισπανός κράτησε την εστία του απαραβίαστη.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πετύχουν και το 0-4 στις καθυστερήσεις αλλά ο Φετφατζίδης που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του μπαίνοντας ως αλλαγή, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στην τελική που επιχείρηση.

Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τον Άρη να έχει το προβάδισμα στην 5η θέση με 32 βαθμούς και να διατηρεί την αγωνιστική άνοδο των τελευταίων αγωνιστικών.

Γκολ:
9′ Λάρσον, 23′ Ντιγκινί, 45+1′ Ματέο Γκαρσία

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα (46′ Αραβίδης), Πασαλίδης, Βλάχος, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Ρόλε, Καλτσάς (85′ Δουβίκας), Φερνάντεθ (70′ Τσιλιανίδης), Μανιάς.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σιώπης, Μπάσα (57′ Ματίγια), Ματέο Γκαρσία, Λάρσον (74′ Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Τόνσο.