22.5 C

Η Ελλάδα πήρε ό,τι άξιζε στο Μουντομπάσκετ, δηλαδή τίποτα…

Πρόωρα σε σχέση με αυτό που άπαντες ανέμεναν ολοκληρώθηκε η παρουσία της Εθνικής μας ομάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Η Ελλάδα σε ακόμα ένα μεγάλο τουρνουά απογοήτευσε, μετατρέποντας τα όνειρα σε… εφιάλτες, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μην μπορεί να δικαιώσει τις προσδοκίες που δημιούργησε η συμμετοχή του.

Με αποκορύφωμα σήμερα, στον αγώνα με την Τσεχία, στον οποίο η χώρα μας είχε μία τελευταία ευκαιρία να κερδίσει την πρόκριση στα προημιτελικά, ψάχνοντας νίκη με διαφορά 12 πόντων. Και το θετικό αποτέλεσμα μπορεί να ήρθε, όχι, όμως και η κάλυψη της διαφοράς (77-84).

Με τον Νικ Καλάθη να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση η Ελλάδα ξεκίνησε με θετικό τρόπο την αναμέτρηση και πήρε εξ αρχής προβάδισμα, το οποίο και συντήρησε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Η «γαλανόλευκη» έπαιρνε ώθηση από τη σπουδαία άμυνά της, η οποία κράτησε τους αντιπάλους της στους 12 πόντους, την ώρα που ήταν ιδιαίτερα εύστοχη σε δίποντα (4/9) και τρίποντα (2/3).

Η δεύτερη περίοδος κύλησε και αυτή στο μεγαλύτερο διάστημά της, με την Ελλάδα σε θέση οδηγού στο σκορ, ωστόσο, η Τσεχία στα τελευταία λεπτά επέστρεψε από το πουθενά και χάρη στον Σατοράνσκι κυρίως βελτίωσε τις επιδόσεις της στο σκοράρισμα, ιδίως έξω από τα 6,75. Με την Ελλάδα να είναι στατική στην επίθεση και να μην τρέχει όσο θα μπορούσε και θα έπρεπε, μάλιστα, κατάφερε ακόμα και να προηγηθεί με 33-32 πριν από το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η εικόνα της Εθνικής μας προβλημάτιζε όλο και περισσότερο, την ώρα που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε χρεωθεί με 4 φάουλ και η ζώνη του Γκίντσμπουργκ φαινόταν απροσπέλαστο εμπόδιο . Η Τσεχία διαρκώς έπαιρνε ψυχολογία, όμως, υπήρχε ένας παίκτης στο παρκέ από το στρατόπεδο της «γαλανόλευκης» που πίστευε ακόμα στην ανατροπή και αυτός ήταν ο Νικ Καλάθης.

Ο έμπειρος γκαρντ πήρε από το χέρι τους συμπαίκτες του και είτε σκοράροντας είτε δημιουργώντας κατάφερε να επαναφέρει στο παιχνίδι την Ελλάδα, η οποία έπαιζε πλέον με κοντό σχήμα, με τον Θανάση να δίνει την απαραίτητη βοήθεια στον άσο του Παναθηναϊκού.

Με την άμυνα να είναι σεμιναριακή η Εθνική μας όχι απλά πήρε το προβάδισμα, αλλά έφτασε ακόμα και να ισοφαρίσει τη διαφορά των 12 πόντων. Η απόσταση των δύο ομάδων κυμαινόταν για ώρα σε αυτά τα επίπεδα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδινε σπουδαίες μάχες και στις δύο πλευρές του παρκέ, ωστόσο, η αποβολή του «Greek Freak» στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου με πέντε φάουλ ήταν αρκετή, για να ψαλιδίσει τις ελπίδες του συνόλου του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Έκτοτε, οι Τσέχοι κατάφεραν να μειώσουν σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά, εκμεταλλευόμενοι το… δώρο των διεθνών μας, οι οποίοι ήταν απελπιστικά άστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, χάνοντας την ευκαιρία για εύκολους πόντους (10/18).

Στα τελευταία τρία λεπτά και ενώ πάλευε να συνέλθει η Εθνική δέχτηκε ακόμα δύο «μαχαιριές» από Σατοράνσκι και Μποχάτσικ, που ουσιαστικά έβαλαν τέλος στις ελπίδες μας παρά τις προσπάθειες του διαστημικού Καλάθη…

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-32, 49-57, 77-84