15 C

Η Γκλάντμπαχ διέσυρε τη Σαχτάρ, μπλόκαρε την Ατλέτικο η Λοκομοτίβ

Με επιβλητική εμφάνιση στο Κίεβο, η Γκλάντμπαχ διέσυρε τη Σαχτάρ (0-6) που ήταν αήττητη στις δύο πρώτες αγωνιστικές και είχε κερδίσει τη Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Οι Γερμανοί… μύριζαν το λάθος και το μετέτρεπαν σε γκολ, με αποτέλεσμα η βραδιά να εξελιχθεί σε εφιάλτη. Μόλις στο 8′ ο Λάινερ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και γύρισε στο πέναλτι για τον επερχόμενο Πλεά που έγραψε το 0-1.

Εννέα λεπτά αργότερα ο Κράμερ έκλεψε και έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μπόνταρ και κατέληξε στα δίχτυα. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, ο Πλεά στο 26′ είχε σημειώσει το 0-3, ενώ ο Μπενσεμπαϊνί πέτυχε το 0-4 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο 65′ ο Στιντλ τιμώρησε με φοβερό πλασέ το απαράδεκτο λάθος του Τρούμπιν, ενώ ο Πλεά με φανταστικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-6 στο 77′ και πέτυχε χατ τρικ σε μία απίστευτη βραδιά για την ομάδα του Μάρκο Ρόζε.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Σαχτάρ – Γκλάντμπαχ 0-6 (8′, 26′, 77′ Πλεά, 17′ αυτ. Μπόνταρ, 44′ Μπενσεμπαϊνί, 65′ Στιντλ)

Ρεάλ – Ίντερ (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Γκλάντμπαχ 5

2. Σαχτάρ 4

3. Ίντερ 2 *

4. Ρεάλ 1 *

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Ατλέτικο προβλημάτισε κόντρα στην καλά οργανωμένη Λοκομοτίβ στη Μόσχα και έμεινε με τον βαθμό (1-1). Ο Γκιλιέρμε έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις συνολικά στο ματς και νικήθηκε μόνο στη φάση του 18ου λεπτού.

Ο Ερέρα έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Χοσέ Μαρία Χιμένες με φοβερή κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Ο Μεξικανός μέσος μπορεί να έβγαλε την ασίστ στο γκολ, αλλά ένα δικό του χέρι οδήγησε σε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Μίραντσουκ στο 24′ για να διαμορφώσει το τελικό 1-1. Οι Ρώσοι αμύνθηκαν μαζικά και με εξαίρεση κάποιες λίγες καλές στιγμές έφτασαν στην κατάκτηση του πολυπόθητου δεύτερου βαθμούς τους στον πρώτο όμιλο.