18.2 C

Η Γουότφορντ διέσυρε τη Μαν. Γιουνάιτεντ, νίκησε η Άστον Βίλα στο ντεμπούτο Τζέραρντ (vid)

Ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ μοιάζει πιο κοντά στην έξοδο από ποτέ. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ» από τη Γουότφορντ και βρίσκεται στην 7η θέση και στο -12 από την πρωτοπόρο Τσέλσι που αντιμετωπίζει σε μια εβδομάδα στο Λονδίνο.

Ο Ντε Χέα έπιασε δύο πέναλτι του Σαρ μέσα σε λίγα λεπτά (δόθηκε επανάληψη), αλλά οι Κόκκινοι Διάβολοι με την εικόνα που έδειξαν έμοιαζαν… καταδικασμένοι. Στο 28′ ο Κινγκ από κοντά έκανε το 1-0, ενώ στο 44′ ο Σαρ εξιλεώθηκε και με δικό του τέρμα έγραψε το 2-0.

Ο Ντόνι Φαν Ντε Μπέεκ πέντε λεπτά ύστερα από την είσοδο του στο ματς μείωσε σε 2-1 αλλά αυτό αποδείχθηκε προσωρινό. Ο Χάρι Μαγκουάιρ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες σε 7 λεπτά και το γήπεδο… έγειρε. Ο Ζοάο Πέδρο με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-1 στις καθυστερήσεις, ενώ από πλάγια θέση ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ντένις για το τελικό 4-1.

Η μάχη στην ουρά άναψε, αφού η Νόριτς πήρε δεύτερη νίκη στο ντεμπούτο του Ντιν Σμιθ επικρατώντας με 2-1 της Σαουθάμπτον, ενώ η Νιούκαστλ έμεινε στο 3-3 με την Μπρέντφορντ (δεν έκανε το ντεμπούτο του ο Έντι Χάου λόγω κορωνοϊού). Η Άστον Βίλα πανηγύρισε νίκη με 2-0 στο ντεμπούτο του Στίβεν Τζέραρντ, με τους Γουότκινς και Μινγκς να «εκτελούν» την Μπράιτον στα τελευταία λεπτά.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο (20/11)

Λέστερ – Τσέλσι 0-3 (14′ Ρούντιγκερ, 28′ Καντέ, 71′ Πούλισικ)

Άστον Βίλα – Μπράιτον 2-0 (84′ Γουότκινς, 89′ Μινγκς)

Γουότφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-1 (28′ Κινγκ, 44′ Σαρ, 90+2′ Ζοάο Πέδρο, 90+5′ Ντένις / 50′ Φαν Ντε Μπέεκ)

Γουλβς – Γουέστ Χαμ 1-0 (58′ Χιμένες)

Μπέρνλι – Κρίσταλ Πάλας 3-3 (19′ Μι, 27′ Γουντ, 49′ Κορνέ / 8′, 36′ Μπεντέκε, 42′ Γκουέχι)

Νιούκαστλ – Μπρέντφορντ 3-3 (10′ Λασέλς, 39′ Ζοέλιντον, 75′ Σεντ-Μαξιμέν / 11′ Τόνεϊ, 31′ Χένρι, 61′ αυτ. Λασέλς)

Νόριτς – Σαουθάμπτον 2-1 (7′ Πούκι, 79′ Χάνλεϊ / 4′ Τσε Άνταμς)

Λίβερπουλ – Άρσεναλ (19:30)