16.6 C

Η Γουότφορντ διέσυρε την Έβερτον εκτός έδρας, η Λιντς έσωσε τον βαθμό με πέναλτι στο 93′ (vid)

Η Γουότφορντ στο δεύτερο ματς του Κλαούντιο Ρανιέρι στον πάγκο της διέσυρε την Έβερτον του Ράφα Μπενίτεθ και έκανε επίδειξη δύναμης με πρωταγωνιστή τον Τζόσουα Κινγκ, τον πρώην παίκτη των Ζαχαρωτών.

Ο 29χρονος διεθνής Νορβηγός έκανε χατ τρικ και με επική επιστροφή στο δεύτερο μέρος το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου έγινε 2-5 για να δείξουν οι Σφήκες τι είναι ικανές να κάνουν με τον Ιταλό στον πάγκο. Ο Ρισάρλισον έκανε το 2-1 το 63′ ωστόσο η άμυνα της Έβερτον δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη και ο Κινγκ με καταπληκτικές ενέργειες ήταν εκείνος που έκανε την ανατροπή και ο Ντένις έβαλε κερασάκι στην τούρτα για το 2-5.

Η Γουλβς προηγήθηκε στο «Έλαντ Ρόουντ» στο 10ο λεπτό με το ωραίο σουτ του Χουάνγκ που επωφελήθηκε από τις κόντρες, αλλά η Λιντς έσωσε τουλάχιστον τον βαθμό χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροντρίγκο στην τελευταία φάση του αγώνα (1-1).

Στο -3 από την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα βρίσκεται η Νιούκαστλ που άρπαξε τον βαθμό κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (1-1) με το υπέροχο ψαλιδάκι του Γουίλσον στο 65′ και εν αναμονή της άφιξης του Πάουλο Φονσέκα. Εντός επικίνδυνης ζώνης είναι και η Μπέρνλι που έμεινε στο 2-2 με τη Σαουθάμπτον σε ένα ματς που ο Κορνέ άνοιξε το σκορ και έσωσε τον βαθμό με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/10

Άρσεναλ – Άστον Βίλα 3-1 (23΄ Παρτέι, 45+6′ Ομπαμεγιάνγκ, 56΄ Σμιθ-Ρόου / 82΄ Ράμσεϊ)

Σάββατο 23/10

Τσέλσι – Νόριτς 7-0 (8′ Μάουντ, 85′ πεν., 90+1′ Μάουντ, 18′ Χάντσον-Οντόι, 42′ Τζέιμς, 57′ Τσίλγουελ, 62′ αυτ. Άαρονς)

Κρίσταλ Πάλας – Νιούκαστλ 1-1 (56′ Μπεντέκε / 65′ Γουίλσον)

Έβερτον – Γουότφορντ 2-5 (3′ Ντέιβις, 63′ Ρισάρλισον / 13′, 80′, 86′ Κινγκ, 78′ Κούτσκα, 90+1′ Ντένις)

Λιντς – Γουλβς 1-1 (90+3′ πεν. Ροντρίγκο / 10′ Χουάνγκ)

Σαουθάμπτον – Μπέρνλι 2-2 (41′ Λιβραμέντο, 50′ Μπρόγια / 13′, 57′ Κορνέ)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Σίτι (19:30)