16.8 C

Η κούπα στη Μόσχα μετά από τελικό-θρίλερ!

Την 8η Ευρωλίγκα της ιστορίας της πανηγυρίζει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Δημήρη Ιτούδη επικράτησε με 91-83 της Εφές στον μεγάλο τελικό της Βιτόρια και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο μια δύσκολη και γεμάτη αμφισβήτηση χρονιά στην Ευρώπη

Μπορεί κατά τη διάρκεια της σεζόν να είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, ωστόσο στο πιο κρίσιμο σημείο έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο. Με τους Κόρι Χίγκινς και Ουίλ Κλάιμπερν να πραγματοποιούν απίθανη εμφάνιση και να πετυχαίνουν από 20 πόντους, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μετά την τεράστια νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης στον ημιτελικό, επικράτησε της Εφές με 91-83 σε έναν συναρπαστικό τελικό και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 8η φορά στην ιστορία της. Δεύτερη Ευρωλίγκα για τον Δημήτρη Ιτούδη με την ΤΣΣΚΑ μετά από εκείνη της σεζόν 2015-16, με τον Έλληνα προπονητή να βλέπει την ομάδα του να είναι πολύ εύστοχη και να παραμένει ψύχραιμη, κυρίως στα σημεία που η Εφές πλησίασε και προσπέρασε στο σκορ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, κυρίως για τους θεατές και προμήνυε από την αρχή πως θα γινόταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι δυο ομάδες άρχισαν ιδανικά και με μεγάλη ευστοχία το ματς, με την Εφές να παίρνει μικρές διαφορές της τάξης των 4 πόντων (7-3), αλλά την ΤΣΣΚΑ να έχει τις «απαντήσεις» σε κάθε προβάδισμα των Τούρκων. Περί τα μέσα της πρώτης περιόδου οι Ρώσοι προσπέρασαν στο σκορ για πρώτη φορά (14-18), με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Κόρι Χίγκινς , αλλά ο Λάρκιν με δικό του σουτ τριών πόντων μείωσε αμέσως στον 1 (17-18).

Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη ωστόσο, είχε «ζεσταθεί» για τα καλά και με συνεχόμενα μεγάλα σουτ ανέβασε τη διαφορά στους 12 (17-29) για την «αρκούδα», με τον Μπουμπουά να πετυχαίνει τρίποντο-ανάσα για την Εφές και το δεκάλεπτο να «κλείνει» στο 20-29.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Σέρχι Ροντρίγκεζ ανέβασε τη διαφορά εκ νέου στους 12 πόντους (20-32), με την Εφές να είναι εξαιρετικά άστοχη. Χαρακτηριστικό της μεγάλης της επιθετικής δυστοκίας, είναι ότι χρειάστηκε 3:30 λεπτά για να πετύχει το πρώτο της εύστοχο σουτ. Παρόλα αυτά με ένα μικρό σερί 4-0 κατάφερε να μειώσει στους 10 (24-34), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ-άουτ.

Η προσωρινή αυτή διακοπή, φαίνεται πως βοήθησε την ΤΣΣΚΑ, η οποία χάρη στους πρώτους πόντους του Νάντο Ντε Κολό αύξησε ξανά τη διαφορά στους 13 (26-39). Δύο εξαιρετικές άμυνες του Μπράιαντ Ντάνστον, δυο εύστοχες ελεύθερες βολές του και δυο συνεχόμενα καλάθια του Κρούνοσλαβ Σιμόν «έριξαν» μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (36-41). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα μόλις 2 πόντων (42-44), αφού ο Σέιν Λάρκιν κέρδισε τρεις βολές σε νεκρό χρόνο, φέρνοντας το ματς σχεδόν στα ίσα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Εφές είδε τον εξαιρετικό μέχρι στιγμής, Ντάνστον να χρεώνεται νωρίς με το 4ο φάουλ του, κάτι που της κόστισε κυρίως στο κομμάτι της άμυνας και των ριμπάουντ. Η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε απόλυτα το γεγονός αυτό και με εύστοχα σουτ των Ντε Κολό, Κλάιμπερν, αλλά και του ασταμάτητου Χίγκινς ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο νούμερο (52-63). Παρόλα αυτά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν το «έβαλε» κάτω και με ένα λέι απ του Μίσιτς, αλλά και ένα τρίποντο του Λάρκιν στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου έριξε ξανά τη διαφορά στους 6 (62-68), δείχνοντας πως έχει ακόμα «σφυγμό».

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος βρήκε την ΤΣΣΚΑ να προηγείται και πάλι με 9 (64-73) χάρη σε γκολ φάουλ του πανταχού παρόντα Ντάνιελ Χάκετ. Ωστόσο ο Λάρκιν κέρδισε για μια ακόμα φορά τρεις βολές και μείωσε σε 67-73. Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τους Τούρκους να «απαντάνε» σε κάθε καλάθι των Μοσχοβιτών, με το σκορ να είναι στο 71-77, περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Όμως ένα τρίποντο του Ντε Κολό και τρεις πόντους του Χίγκινς, μετά από τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο Εργκίν Αταμάν έδωσε στην ΤΣΣΚΑ ξανά «αέρα» 12 πόντων (71-83). Η Εφές προσπάθησε να επανέλθει για μία ακόμα φορά στο παιχνίδι και με καλάθι του Λάρκιν μείωσε στους 4 (81-85). Παρόλα αυτά, η ΤΣΣΚΑ διατήρησε την ψυχραιμία της και πανηγύρισε τον τίτλο της Ευρωλίγκας, με το 83-91 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 42-44, 62-68, 83-91