20.9 C

Η Μάλμε καθάρισε τη Λουντογκόρετς, ελαφρύ προβάδισμα για Μπενφίκα και Γιουνγκ Μπόις

Μόλις μια αναμέτρηση μακριά από τη φάση των ομίλων του Champions League βρίσκεται η Μάλμε. Οι πρωταθλητές Σουηδίας επιβλήθηκαν με 2-0 της Λουντογκόρετς και καλούνται στο Ράζγκραντ σε μια εβδομάδα να υπερασπιστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Στο 26ο λεπτό οι Σουηδοί εκτέλεσαν κόρνερ από τα δεξιά και με μια θαυμάσια κομπίνα έβγαλαν σε θέση βολής τον Μπιρμάντσεβιτς που με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 1-0.

Το 2-0 ήρθε στο 61ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Βούλγαρων και ωραίο πλασέ του Μπέργκετ που πήρε το ριμπάουντ από την επέμβαση του Κάλινα.

Η Μπενφίκα πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Αϊντχόφεν καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Αϊντχόφεν.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 10ο λεπτό ο Ράφα Σίλβα που τσίμπησε υπέροχα την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα με πλασέ. Το 2-0 ήρθε από τον Βάιγκλ με σουτ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος με την PSV να έχει την κατοχή και τις ευκαιρίες αλλά να βρίσκει δίχτυα μόνο στο 51ο λεπτό με τον Γκάκπο που σούταρε εκτός περιοχής, ο Βλαχοδήμος δεν υπολόγισε σωστά και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 2-1.

Φανταστικό ήταν το ματς στη Βέρνη, με τη Γιουνγκ Μπόις να παίρνει τη νίκη με 3-2 απέναντι στη Φερεντσβάρος και αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο για περισσότερα από 65 λεπτά!

Το πρώτο μέρος ήταν σαν να διήρκησε… 90 λεπτά καθώς είχε τρία γκολ, αποβολή, χαμένο πέναλτι και μπόλικο VAR!

Στο 14′ ο Μπολί άνοιξε το σκορ για τους Ούγγρους με φοβερό σουτ και εκμεταλλευόμενος την ασίστ του αμυντικού των Ελβετών, οι οποίοι πάντως απάντησαν δύο λεπτά αργότερα με τον Έλια.

Στο 25ο λεπτό άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Χέιφτ έριξε κάτω τον Ουζούνι που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με τον επιθετικό των Ούγγρων να κερδίζει πέναλτι αλλά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Στην επαναφορά οι φιλοξενούμενοι σκόραραν αλλά το γκολ δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ.

Παρότι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες, οι πρωταθλητές Ελβετίας βρήκαν δίχτυα για δεύτερη φορά με το καταπληκτικό γκολ του Σιέρο.

Οι Ελβετοί βρήκαν και τρίτη φορά δίχτυα με την εκπληκτική ενέργεια και το σουτ του Ούλισες στο 65′ και κράτησαν τη νίκη παρότι η εστία τους παραβιάστηκε για δεύτερη φορά από τον Μπολί στο 82′.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ PLAY OFF

Τρίτη 17/8

Μονακό – Σαχτάρ 0-1 (19′ Πεδρίνιο)

Ζάλτσμπουργκ – Μπρόντμπι 2-1 (57′ Αντεγέμι, 90′ Άαρονσον / 4′ Ούρε)

Σέριφ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3-0 (45′, 80′ Ανταμά Τραορέ, 54′ Κολοβός)

Τετάρτη 18/8

Μπενφίκα – Αϊντχόφεν 2-1 (10′ Ράφα Σίλβα, 42′ Βάιγκλ / 51′ Γκάκπο)

Μάλμε – Λουντογκόρετς 2-0 (26′ Μπιρμάντσεβιτς, 61′ Μπέργκετ)

Γιουνγκ Μπόις – Φερεντσβάρος 3-2 (16′ Έλια, 40′ Σιέρο, 65′ Ούλισες / 14′, 82′ Μπολί)