21.4 C

Η Μπράιτον αύξησε την πίεση στον Ζοσέ! (video)

Τραγική εμφάνιση και ήττα για τη Γιουνάιτεντ και ο Μουρίνιο σιγά - σιγά κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα

Κρίση φαίνεται πως επικρατεί στο στρατόπεδο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς μετά τον προβληματικό μεταγραφικό σχεδιασμό, προβληματικές είναι και οι εμφανίσεις της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο γνώρισε την πρώτη της οδυνηρή ήττα στο πρωτάθλημα από την Μπράιτον.

Αναλυτικότερα η Μπράιτον κατάφερε να παίξει καλύτερα και να πάρει μια σπουδαία νίκη με 3-2. Η κυριαρχία της ήταν εμφανή από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ενώ ακόμα και στο δεύτερο ημίχρονο που οπισθοχώρησε και έπαιζε με το χρόνο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά.

Αρχικά το σκορ άνοιξε με ωραίο σουτ από τη μικρή περιοχή ο Μάρεϊ (25’). Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 27’ ο Ντάφι εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια της αμυντικής λειτουργίας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και με κοντινό σουτ έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι παρά την ψυχρολουσία κατάφεραν να απαντήσουν στο 34’ με κεφαλιά του Λουκάκου από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ωστόσο τα πράγματα δεν έμελλε να στρώσουν για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, η οποία με δικά της λάθη βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 44’ ο Φρεντ έχασε την μπάλα στο κέντρο, η Μπράιτον έφυγε στην αντεπίθεση και ο Μπαγί ανέτρεψε τον αντίπαλό του για να καταλογιστεί αμέσως πέναλτι.

Ο Γκρος εκτέλεσε το πέναλτι και κέρδισε στο 44’ τον Ντε Χεα για να κάνει το 3-1. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς άνοστο. Η Μπράιτον είχε δώσει χώρο στη Γιουνάιτεντ, η οποία δεν μπόρεσε να την απειλήσει ουσιαστικά. Τελικά στο 90+4’ ο Φελαϊνί κέρδισε ένα πέναλτι κι ο Πογκμπά διαμόρφωσε το τελικό 3-2.