18.2 C

Η Ντόρτμουντ «μίλησε» στο φινάλε και πήρε τη νίκη (vid)

Η Ντόρτμουντ στα τελευταία λεπτά κατάφερε να λυτρωθεί, καθώς βρήκε δύο γκολ και κέρδισε την Στουτγκάρδη με 3-1

Η Ντόρτμουντ έφτασε κοντά σε ακόμη μία γκέλα τον τελευταίο καιρό, αλλά τελικά κατάφερε να την αποφύγει στο φινάλε του ματς με την Στουτγκάρδη. Οι Βεστφαλοί σημείωσαν δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά και πήραν τελικά τη νίκη με 3-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Ρόις στο 62ο λεπτό, αλλά η Στουτγκάρδη απάντησε άμεσα και έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Οι Βεστφαλοί όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Στο 84′ ο Αλκάθερ τους λύτρωσε, ενώ ο Πούλισιτς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Χακίμι, Ακάντζι, Ντιαλό, Βολφ (88’ Ζαγκαντού), Βίτσελ, Γκέτσε, Σάντσο, Ρόις, Γκερέιρο (79’ Πούλισιτς), Αλκάθερ (92’ Ντιλέινι)

Στουτγκάρδη (Μάρκους Βάιντσιρλ): Τσίλερ, Μπεκ, Παβάρ, Κεμπφ, Καμπάκ, Ινσούα (88’ Γκόμεζ), Κάστρο, Ασκασιμπάρ, Τσούμπερ (70’ Δώνης), Έσβαϊν, Γκοσάλες (74’ Γκέντνερ)