16.4 C

Η προαναγγελία του ΟΦΗ – Βόλος

Την προαναγγελία για το αποψινό παιχνίδι μεταξύ ΟΦΗ και Βόλου στο Γεντί Κουλέ (17:15), ανήρτησε στην επίσημη ιστοσελίδα της η Super Leage, τονίζοντας τη δύναμη των Κρητικών στην έδρα τους.

Αναλυτικά:

«Η ήττα στο Αγρίνιο επιβεβαίωσε, για μια ακόμα φορά, τη διαφορά που έχει ο ΟΦΗ όταν αγωνίζεται εντός έδρας ή εκτός έδρας.

Έχει 19 βαθμούς εντός και τέσσερις εκτός, 15 δηλαδή περισσότερους στο Ηράκλειο. Καμία άλλη ομάδα δεν έχει τέτοια διαφορά στη συγκομιδή της εντός και εκτός! Αμέσως επόμενη ομάδα είναι ο Ολυμπιακός με οκτώ διαφορά, 22 μέσα και 16 βαθμούς εκτός.

Έτσι κάθε παιχνίδι του ΟΦΗ στην έδρα του είναι σημαντικό. Μετράει δύο απώλειες, την ήττα από τον ΠΑΟΚ και την ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό, έχοντας κερδίσει τα υπόλοιπα έξι. Είναι τέταρτος στη βαθμολογία, αν και έχει δύο νίκες στα οκτώ τελευταία, ενώ είχε πέντε στα οκτώ πρώτα.

Παρά την ήττα του στο Αγρίνιο, ο ΟΦΗ ήταν 0-0 στο ημίχρονο έχοντας επτά σερί ισόπαλα πρώτα ημίχρονα. Είναι αήττητος στο πρώτο ημίχρονο, με τρεις νίκες και 13 ισοπαλίες. Στην έδρα του και τα οκτώ παιχνίδια του είναι ισόπαλα στο ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ δεν σκόραρε στο Αγρίνιο, για τρίτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Στην έδρα του δεν έβαλε γκολ μόνο στο ΠΑΟΚ. Το πρώτο παιχνίδι που δεν σκόραρε ήταν και το πρώτο που έχασε, στο Βόλο με 1-0.

Σε εκείνο το παιχνίδι ο Βόλος πετύχαινε την τρίτη νίκη του σε τέσσερα παιχνίδια, εντυπωσιάζοντας με το ξεκίνημά του. Από τότε όμως σε 12 αγώνες έκανε μόλις δύο νίκες και πήρε άλλους εννέα βαθμούς.

Η νίκη του Βόλου επί του ΟΦΗ είναι η μοναδική που έχει πετύχει η ομάδα της Θεσσαλίας σε βάρος αντιπάλου, που ήταν ψηλότερα στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Βόλου νίκησε στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της στη Νέα Σμύρνη, αλλά από τότε έχει μια ισοπαλία στην Τρίπολη και έξι ήττες. Ανεξάρτητα έδρας, έχει μια νίκη στα έξι τελευταία, αλλά και δύο ήττες στα επτά τελευταία.

Έχει τρεις ισοπαλίες στα έξι τελευταία, ενώ δεν είχε καμία στα δέκα πρώτα παιχνίδια του!

Ο Βόλος έχει την δεύτερη χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα με 28 γκολ, έναντι 29 του Πανιωνίου, ενώ τέσσερις ομάδες έχουν χειρότερη επίθεση από αυτόν.