20.7 C

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης θα υπερασπιστεί τον τίτλο της στα τελικά!

Η Πορτογαλία έγινε η 17η ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στους τελικούς του EURO 2020 στο φινάλε των προκριματικών, μετά τη σημερινή της νίκη επί του Λουξεμβούργου με 2-0. Οι Ίβηρες του Φερνάντο Σάντος, που άνοιξαν το σκορ (39′) με το Φερνάντες, ήθελαν τη νίκη απέναντι στον σαφώς υποδεέστερο αντίπαλό τους και την κλείδωσαν στο 86′ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. O σούπερ σταρ της Γιουβέντους έφτασε τα 99 γκολ με την εθνική του και ετοιμάζεται να γίνει ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία που θα έχει πετύχει τριψήφιο αριθμό γκολ.

Ο μοναδικός μέχρι στιγμής είναι ο θρύλος του ιρανικού ποδοσφαίρου, Αλί Νταεΐ, ο οποίος σταμάτησε στα 109 τέρματα. Αυτόν καταδιώκει εδώ και καιρό ο Κριστιάνο, από τότε που άφησε τον Φέρεντς Πούσκας στην 3η θέση. Με τη διαφορά πως ο «καλπάζων συνταγματάρχης» είχε χρειαστεί μέσο όρο ένα γκολ ανά ματς (84 γκολ σε 85 συμμετοχές)…

Την ίδια ώρα, οι Σέρβοι έχαναν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους, αφού η Ουκρανία ισοφάρισε σε 2-2 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Τάντιτς στο 9′, ο Γιάρεμτσουκ ισοφάρισε στο 33′ κι ενώ όλα έδειχναν ότι το γκολ του Μίτροβιτς (56′) θα ήταν το νικητήριο, ήρθε το πλασέ του Μπεσεντίν για να διατηρήσει το αήττητο των πρώτων Ουκρανών. Η Σερβία θα ήταν τρίτη ακόμη κι αν νικούσε (εφόσον κέρδισε η Πορτογαλία) και πλέον περιμένει τα play off του Nations League για να δει αν θα καταφέρει να βρεθεί στα τελικά του καλοκαιριού.