16.6 C

Η Σαχτάρ «σκότωσε» τη Ρεάλ, προβάδισμα για την τρίτη θέση η Σάλτσμπουργκ

Τη ζωή της (ακόμα) πιο δύσκολη έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης στο Κίεβο που ηττήθηκε για από τη Σαχτάρ. Ναι, από την ομάδα που δέχθηκε 10 γκολ από την Γκλάντμπαχ.

Η ομάδα του Λουίς Κάστρο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον τις αμυντικές αδυναμίες της Βασίλισσας, την κέρδισε και εντός έδρας (2-0) και έφτασε τους επτά βαθμούς – όσους έχει και η αντίπαλος της το βράδυ της Τρίτης (1/12). Τα σενάρια για την πρόκριση είναι ακόμα αρκετά, ωστόσο το βέβαιο είναι πως η Ρεάλ θα χρειαστεί νίκη στο «Ντι Στέφανο» κόντρα στην Γκλάντμπαχ την τελευταία αγωνιστική.

Με την εικόνα που παρουσιάζει βέβαια, μόνο δεδομένο δεν θα πρέπει να θεωρείται. Στα της αναμέτρησης, η Σαχτάρ που αμύνθηκε πολύ καλά, προηγήθηκε στο 57′ με το τέρμα του Ντεντίνιο. Ο στράικερ της Σαχτάρ πήρε την κάθετη πάσα του Τάισον στην αντεπίθεση, η άμυνα των Ισπανών… κοιμήθηκε και εκείνος με άψογο πλασέ έγραψε το 1-0.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 83′. Ο Σόλομον που είχε περάσει πριν από λίγα λεπτά στην αναμέτρηση βγήκε στην αντεπίθεση, εξέθεσε τον Βάθκεθ και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κουρτουά.

Τα HIGHLIGHTS

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ Η ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ

Η Σάλτσμπουργκ έκανε το καθήκον της στη Μόσχα και επικράτησε με 3-1 της Λοκομοτίβ, με αποτέλεσμα να φτάσει τους πέντε βαθμούς που της δίνουν το προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης του πρώτου ομίλου και μικρές ελπίδες ακόμα και για τη δεύτερη.

Οι Αυστριακοί πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε 13 λεπτά στο πρώτο μέρος – και τα δύο με τον Μπερίσα – (28′, 41′) και απλοποίησαν τα πράγματα.

Στο δεύτερο μέρος η Λοκομοτίβ πίεσε και με το γκολ που σημείωσε ο Μίραντσουκ στο 79′ μείωσε σε 1-2. Η χαρά όμως κράτησε για λίγο, αφού ο νεαρός φορ Αντεγέμι στην κόντρα με πολύ ωραία ενέργεια και άψογο πλασέ τελείωσε το ματς δύο λεπτά αργότερα για το τελικό 1-3.