16.7 C

Η Σαουθάμπτον των δέκα παικτών έμεινε όρθια απέναντι στη φλύαρη Τότεναμ (1-1)

Επιστροφή στις γκέλες για την Τότεναμ που για πρώτη φορά μετά τις 7 Νοεμβρίου απώλεσε βαθμούς εκτός έδρας. Τότε ήταν το 0-0 με την Έβερτον, την Τρίτη (28/12) το 1-1 με τη Σαουθάμπτον στο «Σεντ Μέρις».

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε αγωνίστηκε για περισσότερα από 50′ με παίκτη περισσότερο αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή. Για την ακρίβεια τα δύο γκολ που σημείωσε ακυρώθηκαν για οφσάιντ και επιθετικό φάουλ.

Η Σαουθάμπτον προηγήθηκε κόντρα στην Τότεναμ με 1-0 χάρη στο εξαιρετικό γκολ που πέτυχε ο Τζέιμς Γουόρντ-Πράουζ. Η μπάλα κατέληξε στον Άγγλο έπειτα από εκτέλεση πλαγίου και ο ίδιος με ένα φοβερό σουτ κοντά στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, την έστειλε στα δίχτυα. Το αξιοσημείωτο είναι πως η μπάλα χρειάστηκε να περάσει μπροστά από πέντε παίκτες των φιλοξενούμενων για να καταλήξει στο τέρμα.

Η ισοφάριση ήρθε πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Ο Σαλισού ανέτρεψε τον Σον και ο Χάρι Κέιν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-1. Ο αμυντικός της Σαουθάμπτον μάλιστα είδε και δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι Άγιοι έμειναν με παίκτη λιγότερο.

Ακολούθησε… πολιορκία, με τους εννέα παίκτες των Αγίων να κλείνονται στη μεγάλη περιοχή και με σπουδαία μπλοκ σε σουτ να κλείνουν τον δρόμο για δεύτερο γκολ στους φιλοξενούμενους. Ο Φόστερ ήταν παρών όποτε χρειάστηκε με εξαιρετικές επεμβάσεις και κορυφαία αυτή στο σουτ του Χιλ στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο δεύτερο μέρος μόνο στο 90′ όταν ο Μπρόγια έφυγε στην κόντρα αλλά το σουτ του κατέληξε κόρνερ αφού πρόλαβαν οι αμυντικοί της Τότεναμ να κάνουν το τάκλιν.

Στα άλλα παιχνίδια, η Κρίσταλ Πάλας πολύ εύκολα σκόρπισε με 3-0 τη Νόριτς των Δημήτρη Γιαννούλη και Χρήστου Τζόλη που ξεκίνησαν βασικοί στην αναμέτρηση. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τον πρώην μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ να χάνει μοναδική ευκαιρία για να μειώσεις στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Η Γουέστ Χαμ επέστρεψε στα τρίποντα μετά από τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα και μάλιστα με ανατροπή εκτός έδρας απέναντι στη Γουότφορντ (1-4). Ο Ντένις βρήκε το γρήγορο γκολ για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι, η οποία στη συνέχεια κατέρρευσε. Δέχθηκε δύο γκολ σε δύο λεπτά (27′, 29′) και ο Νομπλ με τον Βλάσιτς διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο δεύτερο μέρος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 28/12

Κρίσταλ Πάλας – Νόριτς 3-0 (8′ πεν. Εντουάρ, 38′ Ματετά, 42′ Σλουπ)

Γουότφορντ – Γουέστ Χαμ 1-4 (4′ Ντένις / 27′ Σούτσεκ, 29′ Μπενραχμά, 58′ πεν. Νομπλ, 90+2′ Βλάσιτς)

Σαουθάμπτον – Τότεναμ 1-1 (25′ Γουόρντ-Πράουζ / 41′ πεν. Κέιν)

Λέστερ – Λίβερπουλ (22:00)