23.5 C

Η Σεβίλλη φιλοδώρησε με εξάρα, εκτός έδρας, τη Λεβάντε

Η Σεβίλλη με χατ τρικ του Μπεν Γεντέρ διέλυσε εκτός έδρας τη Λεβάντε

Η Σεβίλη επικράτησε της Λεβάντε με 6-2 και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στην Πριμιέρα Ντιβιζιόν. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 11′ με τον Μπεν Γεντέρ, όμως ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ρότζερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και τελικά στο 21’ με τον Καρίσο έκαναν το 2-1. Στη συνέχεια στο 35′ ο Γάλλος διπλασιάζει τα τέρματα του, ενώ λίγα λεπτά πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου πετυχαίνει χατ-τρικ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα του Πάμπλο Μασίν έγραψε το πέμπτο γκολ στον πίνακα των σκόρερ με τον Αντρέ Σίλβα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σαράμπια έκανε το 6-1. Η Λεβάντε κατάφερε να μειώσει λίγο πριν το φινάλε του αγώνα με τον Σίμον.

Λεβάντε – Σεβίλη 2-6
(0-1: 11′ Μπεν Γεντέρ, 1-1:12′ Ρότζερ, 1-2: 21′ Καρίσο, 1-3: 35′ Μπεν Γεντέρ, 1-4: 45′ Μπεν Γεντέρ, 1-5: 49′ Αντρέ Σίλβα, 1-6: 59′ Σαράμπια, 2-6: 90′ Σίμον)