18.9 C

Η Τότεναμ ξέσπασε στον Ερυθρό Αστέρα!

Η Τότεναμ είχε να νικήσει από τις 28/9, όταν κατάφερε με δυσκολία να υποτάξει τη Σαουθάμπτον. Όσο για την Ευρώπη, απαγορευμένη λέξη: το 2-2 στο Καραϊσκάκη ήταν θρίαμβος μπροστά στο 2-7 από την Μπάγερν. Μετά από ένα τεράστιο σερί αρνητικών αποτελεσμάτων και κακών εμφανίσεων, η ομάδα του Ποκετίνο βρήκε κάπου να ξεσπάσει.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αυτός που πλήρωσε το μάρμαρο. Οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ με τον Χάρι Κέιν στο 9′ και στο 16′ ο Σον έγραψε το 2-0. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Τότεναμ είχε μόλις δυο τελικές έναντι πέντε των Σέρβων. Κι ενώ ο Αστέρας έδειχνε να μπορεί να φτάσει στη μείωση του σκορ, ένα σοβαρό λάθος του Μάριν στο 44′ έδωσε στον Σον τη δυνατότητα να τελειώσει το ματς από το ημίχρονο.

Αν η Τότεναμ είχε την ίδια αποτελεσματικότητα και στην επανάληψη, το σκορ θα έφτασε σε αδιανόητα επίπεδα. Τελικά, ένα γκολ του Λαμέλα στο 57′ και άλλο ένα του Χάρι Κέιν (72′) έφεραν το σκορ στο τελικό 5-0 που ως ένα βαθμό αδικεί τους Σέρβους για την προσπάθεια που κατέβαλαν, ιδίως στο πρώτο μέρος. Ο Άγγλος σταρ έφτασε τα 200 γκολ με τη φανέλα της Τότεναμ, ενώ έπιασε στα 18 τον Ροναλντίνιο σε επίπεδο Τσάμπιονς Λιγκ!