16.6 C

Η Βόλφσμπουργκ έκανε το 4/4, ο Χάαλαντ υπέγραψε σούπερ ανατροπή της Ντόρτμουντ στο Λεβερκούζεν (vid)

Τους Βεστφαλούς βρήκε νικητές το πολύ μεγάλο ντέρμπι της Ντόρτμουντ με τη Λεβερκούζεν και όπως αναμενόταν η αναμέτρηση ήταν εντυπωσιακή με συνολικά επτά γκολ και διαδοχικές ανατροπές!

Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε νωρίς με το γκολ του Βιρτς στο 9′, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τη φανταστική κεφαλιά του Χάαλαντ στο 37′ επανέφεραν τις ισορροπίες προσωρινά (1-1). Στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου, οι γηπεδούχοι απάντησαν ξανά με τον Σικ να βγαίνει τετ α τετ και με υπέροχο πλασέ να γράφει το 2-1.

Για την Ντόρτμουντ η νέα απάντηση ήρθε στο 49′ όταν ο Μενιέ έβγαλε τη σέντρα για τον Χάαλαντ, η μπάλα κατέληξε στον Μπραντ που έκανε με πλασέ το 2-2. Το 3-2 έγινε από τον Ντιαμπί στο 55′, ενώ ο Γκερέιρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ με το αριστερό σημείωσε το 3-3 στο 71′. Τέλος, έξι λεπτά αργότερα, ο Χάαλαντ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του για τον τελικό 3-4!

Η Βόλφσμπουργκ συνέχισε το σερί επιτυχιών, έκανε το 4/4 και απολαμβάνει την κορυφή. Οι Λύκοι επιβλήθηκαν εύκολα με 2-0 εκτός έδρας της νεοφώτιστης Γκρόιτερ Φιρτ και έφτασαν τους 12 βαθμούς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 11/9

Λεβερκούζεν – Ντόρτμουντ 3-4 (9’ Βιρτς, 45’+1’ Σικ, 55’ Ντιαμπί / 37’, 77’ πεν. Χάαλαντ, 49’ Μπραντ, 71’ Γκερέιρο)

Oυνιόν Βερολίνου – Άουγκσμπουργκ 0-0

Φράιμπουργκ – Κολωνία 1-1 (89’ Τσίχος / 33’ Μοντέστ)

Χόφενχαϊμ – Μάιντς 0-2 (21’ Μπούρκαρντ, 77’ Ίνγκβαρτσεν)

Γκρόιτερ Φιρτ – Βόλφσμπουργκ 0-2 (10’ Ενμετσά, 90’+1’ πεν. Βέγκχορστ)

Λειψία – Μπάγερν Μονάχου (19:30)