18.7 C

Indian Wells: Άδοξος αποκλεισμός με το «καλημέρα» για τη Σάκκαρη

Παρά το πολύ καλό της ξεκίνημα στο ματς της δικής της πρεμιέρας απέναντι στην Βικτόρια Γκόλουμπιτς, η Μαρία Σάκκαρη «θόλωσε» στη συνέχεια του αγώνα και γνώρισε πικρό αποκλεισμό με το… καλημέρα από τη διοργάνωση του Indian Wells στην Αμερική με 2-1 σετ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδειξε να ξεμένει από ιδέες και δυνάμεις μετά το δικό της νικηφόρο πρώτο σετ (7-5), με την Ελβετίδα αντίπαλό της να το εκμεταλλεύεται και να φθάνει στην ανατροπή, κατακτώντας 8 σερί games!

Το τελικό σκορ 2-1 σετ (7-5, 3-6, 2-6) αντικατοπτρίζει πλήρως τη «θολούρα» της Μαρίας στα κρίσιμα σημεία του ματς, που εν τέλει καθόρισαν και το τελικό αποτέλεσμα που τη φέρνει από νωρίς εκτός διοργάνωσης μετά τις πολύ πετυχημένες πορείες της στο Τορόντο και το Ostrava Open.

Παρόλα αυτά, η Σάκκαρη παραμένει στο νο. 9 παγκοσμίως, επίτευγμα που αποτελεί ρεκόρ για την καριέρα της και το γυναικείο τένις στην Ελλάδα.