15.7 C

Indian Wells: Διατήρησε την υπέρ του παράδοση και πέρασε με ανατροπή στους «8» ο Τσιτσιπάς

Ο Αυστραλός Άλεξ Ντε Μινόρ έβαλε δύσκολα στον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος όμως βρήκε τις λύσεις παρά το αρχικό προβάδισμα του αντιπάλου του στα σετ και με ανατροπή πέρασε «αέρας» στα προημιτελικά του Indian Wells της Καλιφόρνια.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας νίκησε με 2-1 σετ (6-7, 7-6, 6-2 σε 2 ώρες και 43 λεπτά) και με δεύτερη σερί ανατροπή εξασφάλισε την παρουσία του στους «8» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον ταλαντούχο Γεωργιανό Νικολόζ Μπασιλασβίλι, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε με 6-4, 7-6(6) του Κάρεν Κατσάνοφ.

O «Τσίτσι» μπήκε για άλλη μία φορά κάπως μουδιασμένος στην αναμέτρηση, αλλά κατάφερε να βγάλει τους άσους από το μανίκι του στη συνέχεια, απέναντι στον καλά διαβασμένο αλλά «χαμένο» στη μεταξύ τους παράδοση Αυστραλό τενίστα (νούμερο 43 της παγκόσμιας κατάταξης).

Με αυτή τη νίκη ο Στέφανος έφτασε σε ρεκόρ 8-0 απέναντι στον Άλεξ Ντε Μινόρ, τον οποίο έχει μετατρέψει και επισήμως πλέον στον αγαπημένο του αντίπαλο.

Με σωστές αντιδράσεις στο σερβίς του αντιπάλου, αλλά και προσήλωση στις δικές του επιθέσεις ο «Tsitsi-Fast» εξασφάλισε την πρόκριση σε έναν ακόμη προημιτελικό (τον πέμπτο του για τη φετινή χρονιά) και θα διεκδικήσει με αξιώσεις την κούπα, ώστε να παραμείνει και στην τρίτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης και μετά τον Δεκέμβριο.

Τα σετ: 2-1 (6-7, 7-6, 6-2)