19.1 C

Ίντερ – Μίλαν 1-2: Ζλάταν, ο μεγαλύτερος… μεγάλος παίκτης του κόσμου!

Πριν από ακριβώς δυο εβδομάδες ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έκλεισε τα 39 του χρόνια. Αυτό από μόνο του τον καθιστά ως έναν από τους μεγαλύτερους σε ηλικία παίκτες σε όλα τα κορυφαία πρωταθλήματα. Αν όμως συνυπολογίσουμε την τεράστια κλάση του, τότε δεν υπάρχει καμία αμφιβολία: πρόκειται για τον… μεγαλύτερο μεγάλο παίκτη του κόσμου!

Με δυο γκολ του απίθανου Σουηδού μέσα σε τρία λεπτά, η Μίλαν νίκησε την Ίντερ στη Serie A για πρώτη φορά μετά από σχεδόν πέντε χρόνια! Η προηγούμενη ήταν το 3-0 από τον Γενάρη του 2016, με γκολ των Άλεξ, Μπάκα και Μαμαντού Νιάνγκ.

Ο Ιμπραΐμοβιτς κέρδισε και εκτέλεσε το πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ στο 13′. Και τρία λεπτά αργότερα, ο Σουηδός σούπερ σταρ αξιοποίησε τη σέντρα – ασίστ του Λεάο για το 0-2. Μια αδράνεια της άμυνας των ροσονέρι έφερε το 1-2 του Λουκάκου στο 28′ κι ενώ όλα έδειχναν ότι πάμε για ένα πολύ μεγάλο σκορ, η αποτελεσματικότητα πήγε περίπατο. Η Μίλαν βγήκε από τα αποδυτήρια πιο πονηρεμένη και με ξεκάθαρο στόχο να χτυπήσει μονάχα σε αντεπιθέσεις, ρίχνοντας το μεγαλύτερο βάρος στην ανασταλτική λειτουργία της. Οι παίκτες του Κόντε δε βρήκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα των συμπολιτών τους κι έτσι μετά από σχεδόν πέντε χρόνια το διάσημο Ντέρμπι Ντέλα Μαντονίνα βάφτηκε στα χρώματα της Μίλαν…

Στο άλλο απογευματινό ματς, η Σαμπντόρια του Ρανιέρι πήρε μια πολύ μεγάλη σε έκταση και σημασία νίκη κόντρα στη Λάτσιο με 3-0 (32′ Κουαλιαρέλα, 41′ Αουγκέλο, 74′ Ντάμσγκααρντ), η οποία δε δείχνει στο ξεκίνημα της νέας σεζόν τις αρετές που την έφεραν στην τέταρτη θέση και τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ…