18.9 C

Ίντερ – Νάπολι 3-2: Την έφερε τούμπα και έβαλε φωτιά στη μάχη του τίτλου (vid)

Έβαλε… φωτιά στη μάχη του τίτλου η Ίντερ, αφού με ανατροπή υπέταξε στο Μιλάνο τη Νάπολι (3-2) και την οδήγησε στην πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν, με αποτέλεσμα να πλησιάσει στους τέσσερις βαθμούς την κορυφή.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ όταν στο 17′ ο Ζιελίνσκι με υπέροχη προσπάθεια και συνεργασία με τον Ζιελίνσκι έπιασε το σουτ και έγραψε το 0-1. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού με χρήση VAR δόθηκε στο 25′ πέναλτι για χέρι του Κουλιμπαλί και ο Τσαλχάνογλου έκανε το 1-1.

Οι Νερατζούρι είχαν περισσότερη ενέργεια και στο 44′ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με την κεφαλιά του Πέρισιτς, ενώ στο 61′ ο Λαουτάρο Μαρτίνες σημείωσε το 3-1 για να βάλει τέλος στις όποιες ελπίδες των παικτών του Σπαλέτι.

Παρά την αποχώρηση του Οσιμέν λόγω τραυματισμού, ο Μέρτενς με δυνατό μακρινό σουτ έγραψε το 3-2, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με καταπληκτική κεφαλιά ο Βέλγος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Χαντάνοβιτς ο οποίος βρήκε ελάχιστα την μπάλα και μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη για την Ίντερ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 20/11

Αταλάντα – Σπέτσια 5-2 (18’, 41’ Πάσαλιτς, 38’ πεν. Ζαπάτα, 83’ Μουριέλ, 89’ Μαλινόφσκι / 11’, 90’+1′ Ενζολά)

Λάτσιο – Γιουβέντους 0-2 (21′ πεν., 82′ πεν. Μπονούτσι)

Φιορεντίνα – Μίλαν 4-3 (15′ Ντάνκαν, 45+1′ Σαπονάρα, 60′, 86′ Βλάχοβιτς / 62′, 67′ Ιμπραΐμοβιτς, 90+6′ αυτ. Βενούτι)

Κυριακή 21/11

Σασουόλο – Κάλιαρι 2-2 (37′ Σκαμάκα, 51′ Μπεράρντι / 40′ Ντιαό, 56′ Ζοάο Πέντρο)

Μπολόνια – Βενέτσια 0-1 (61′ Οκερέκε)

Σαλερνιτάνα – Σαμπντόρια 0-2 (40′ αυτ. Ντι Τάτσιο, 43′ Καντρέβα)

Ίντερ – Νάπολι 3-2 (25′ πεν. Τσαλχάνογλου, 44′ Πέρισιτς, 61′ Λαουτάρο / 17′ Ζιελίνσκι, 78′ Μέρτενς)

Τζένοα – Ρόμα (21:45)