16.4 C

Ίντερ – Σαμπντόρια 5-1: Φιέστα τίτλου με πεντάρα (vid)

Η Ίντερ συνδύασε την κατάκτηση του Σκουντέτο, ύστερα από 11 χρόνια, με πανηγυρική νίκη επί της Σαμπντόρια, όπου επικράτησε με 5-1 στο Μιλάνο, με τους φιλάθλους των «νερατζούρι» να στήνουν τρελό πάρτι έξω από το γήπεδο.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε είναι από το Σάββατο (8/5) και βαθμολογικά πρωταθλήτρια Ιταλίας, με τους «νερατζούρι» να κάνουν επίδειξη δύναμης και να επιβεβαιώνουν ότι επάξια κατέκτησαν το Σκουντέτο.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ρομπέρτο Γκαλιαρντίνι άνοιξε το σκορ, ενώ το αυτό που ξεκίνησε ο Ιταλός συνέχισε ο Αλέξις Σάντσες, ο οποίος έκανε το 3-0, σκοράροντας δις μέσα σε 10 λεπτά (26′, 36′).

Στο δεύτερο μέρος τα τέρματα των Πιναμόντι στο 60′ και του Μαρτίνες στο 71′, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ίντερ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 8/5

Σπέτσια – Νάπολι 1-4 (64′ Πίκολι / 15′ Ζιελίνσκι, 23′, 44′ Οσιμέν, 79′ Λοσάνο)

Ουντινέζε – Μπολόνια 1-1 (23′ Ντε Πολ / 82′ πεν. Ορσολίνι)

Ίντερ – Σαμπντόρια 5-1 (4′ Γκαλιαρντίνι. 26′, 36′ Σάντσες, 61′ Πιναμόντι, 70′ πέν. Μαρτίνες – 35′ Μπαλντέ)

Φιορεντίνα – Λάτσιο (21:45)