18.3 C

Ιωνικός – Ξάνθη 1-1: «Χ»αμένοι και οι δύο (vid)

Αν και ο Ιωνικός προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Πλατέλλα, η Ξάνθη απάντησε τρία λεπτά αργότερα ισοφαρίζοντας το ματς χάρη στην κεφαλιά του Γκαρθία, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες (1-1) στη Νίκαια για τη 13η αγωνιστική της Super League 2.

Αμφότερες έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τον Εργοτέλη, και ώστε να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τις πιθανότητες για άνοδο στην Super League. Ο Ιωνικός παρέμεινε 4ος, έχοντας 22 βαθμούς, ενώ η Ξάνθη βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 17.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαρχής πιο δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν δύο φορές κοντά στο 1-0 με τους Φαζό και Νιάς, ενώ η Ξάνθη είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπριλάντε, ο οποίος σούταρε και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Πλατέλλας ήταν εκείνος που έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ιωνικό στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο οι Ακρίτες απάντησαν στο 68′ με τον Γκαρθία, ο οποίος έκανε με κεφαλιά το 1-1 και άφησε τους γηπεδούχους για τρίτο σερί εντός έδρας ματς χωρίς νίκη.

Ιωνικός (Σπανός): Γκίνης, Αμπούντ-Ομάρ, Παπαγεωργίου (82′ Βλαχομήτρος), Κοτσώνης, Φαζός, Γκοτσούλιας Νιάσε, Ματσούκας (64′ Μπρίτο (90+1′ Πογοσιάν), Ρόλε (90+1′ Μουστάκης), Πλατέλλας, Κάστρο.

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Μπριλάντε, Πέτροβιτς, Βέρκερ, Γκαρσία, Τάτος (90′ Ντίνας), Δημούτσος (56′ Καπνίδης), Έμπερτ (71′ Σχρόιγεν), Θυμιάνης, Μικελτάτζε.