21 C

Ηρακλής – Ολυμπιακός 55-90: Πάρτι στο Ιβανώφειο με διαστημικό Ντόρσεϊ! (vid)

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Ολυμπιακός εις βάρος του Ηρακλή. Το τελικό 55-90 αποτυπώνει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο αντιπάλων, αφού οι Πειραιώτες δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου και με κορυφαίο τους τον Τάιλερ Ντόρσεϊ (21 π.) έφυγαν θριαμβευτές από τη Θεσσαλονίκη.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η πρώτη περίοδος, αφού ο Τάιλερ Ντόρσεϊ μπήκε ζεστός στον αγώνα και εξελίχθηκε σε κύριο επιθετικό εκφραστή του Ολυμπιακού. Ο ομογενής γκαρντ «πυροβολούσε» από όπου έβρισκε χώρο και είναι χαρακτηριστικό ότι σημείωσε 13 πόντους στα επτά πρώτα λεπτά που πάτησε το παρκέ.

Ο Φαλ κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια και ο Ολυμπιακός δεν δεχόταν ιδιαίτερη πίεση από τους γηπεδούχους. Ο Τέρνερ και ο Γούλντριτζ κρατούσαν στο παιχνίδι τον Ηρακλή, όμως ήταν εμφανές ότι οι ερυθρόλευκοι πατούσαν καλύτερα, ενώ η άμυνα του Γηραιού δεν μπορούσε να βρει τρόπο να κοντράρει τους Φαλ και Ντόρσεϊ.

Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με δέκα πόντους (15-25) και να δείχνει ξανά καλό πρόσωπο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας για μια ακόμα φορά έδειξε να κάνει δοκιμές στο παιχνίδι με αποτέλεσμα στα τρία πρώτα λεπτά της β’ περιόδου ο Ολυμπιακός να μην έχει την ίδια φρεσκάδα στην επίθεση. Στον αντίποδα ο Σκουρτόπουλος θέλοντας να ανακόψει λίγο την επίθεση του Ολυμπιακού, ψήλωσε το σχήμα του και χρησιμοποίησε μαζί τους Λιντς και Σκορδίλη. Αυτό ναι μεν έφερε αποτελέσματα στην άμυνα, όμως είχε αντίκτυπο επιθετικά, αφού αν και οι φιλοξενούμενοι πιέστηκαν και έχασαν πολλά σουτ, οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 10 πόντους.

Αντίθετα επί 4 λεπτά δεν είχαν σημειώσει καλάθι και φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου μέχρι να ξαναβρεί τη σύνδεσή της με το καλάθι η ομάδα του Πειραιά και να μεγαλώσει τη διαφορά. Όπως και έγινε, αφού στα δύο τελευταία λεπτά του ένα έμμεσο τρίποντο του Λαρεντζάκη και δύο σουτ τριών πόντων από τον Μακίσικ και τον Σλούκα, το σκορ πήγε στο 27-46 και το παιχνίδι φαινόταν ότι είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα.

Αυτό και συνέβη τελικά, αφού με την έναρξη του γ’ δεκαλέπτου ο τάιλερ Ντρόσεϊ μπήκε ξανά στον αγώνα και συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού είχε τρομερή αυτοπεποίθηση και σημειώνοντας ακόμα 8 πόντους, βοήθησε τα μέγιστα στο ανέβει η διαφορά μέχρι και το +32 (31-60) και έβγαλε οριστικά νικητή στο ματς. Τελικά η τρίτη περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό στο +24, αφού οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης με τους Παπαδάκη, Αγραβάνη και Γούλντριτζ.

Με ένα τρίποντο του Μακίσικ ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ηρακλής προσπαθούσε αμυντικά να εγκλωβίσει τους αντιπάλους του, όμως ο Ολυμπιακός έβρισκε τρόπο να χτυπάει και αυτό τον βοήθησε να χτίσει ξανά διαφορά πάνω από 30 πόντους (46-78 στο 35’) και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με το τελικό 55-90, η οποία τον έστειλε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 27-46, 42-66, 55-90.

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ, Σκορδίλης, Φίλλιος, Αγραβάνης, Τέιλορ, Χαριτόπουλος, Πετανίδης, Ντάγκλας, Τέρνερ, Παπαδάκης, Λιντς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ, Σλούκας, Μάρτιν, Βεζένκοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ, ΜακΚίσικ.