15.9 C

Ηρακλής – Παναθηναϊκός 0-3: Με Τσάτσιτς νίκη στη Μίκρα, «φωνάζουν» οι Θεσσαλονικείς

Ο Παναθηναϊκός με κεκτημένη ταχύτητα από τον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς στο Ρέντη πέτυχε μία ακόμα σπουδαία εκτός έδρας νίκη αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα.

Οι πράσινοι νίκησαν στη Μίκρα τον Ηρακλή με 3-0 σετ και διατηρήθηκαν στην 2η θέση της βαθμολογίας ακολουθώντας στο -3 τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό τον οποίο την Τετάρτη θα υποδεχτεί στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι στον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Με τους Στάροβιτς, Ρανγκέλ να είναι οι πιο αποτελεσματικοί στον τομέα τους και τους Τσάτσιτς, Ράπτη να είναι οι δύο βασικοί ακραίοι σημειώνοντας και από 10 πόντους ο Παναθηναϊκός πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Ηρακλή που έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει τον αγώνα όταν προηγήθηκε με 24-22 στο 2ο σετ αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα του καθώς οι παίκτες του έκαναν ρεσιτάλ λαθών.

Ο «γηραιός» τηρουμένων των αναλογιών πάλεψε τον αγώνα αλλά το σερβίς του δεν κατάφερε να γίνει διασπάσει την εντυπωσιακή υποδοχή του Τσάτσιτς που «γέμισε» όλο το γήπεδο και έκρυψε με επιτυχία Ζήση και κυρίως Ράπτη. Καλή εμφάνιση έκαναν Προύσαλης, Στουντζίνσκι, Μαυροβουνιώτης.

Έντονες διαμαρτυρίες υπήρξαν από πλευράς γηπεδούχων στη φάση του 25-25 στο δεύτερο σετ, όταν τελικά ο καθαρός πόντος του Σακόγλου δόθηκε υπέρ του Παναθηναϊκού, με τον επόπτη να κρίνει πως η μπάλα ήταν άουτ, ενώ ήταν φανερά μέσα.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 26-28, 18-25)

Ηρακλής (Ορφανός): Χήρας 3 (3/7 επ.), Μαυροβουνιώτης 12 (12/23 επ., 39% υπ. – 17% άριστες), Προύσαλης 2 (2/2 επ.), Στουντζίνσκι 16 (13/25 επ., 3 άσσοι, 60% υπ. – 20% άριστες), Πεντίδης, Σακόγλου 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 81% υπ. – 38% άριστες), Στεφανίδης, Βερβετσιώτης.

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 10 (10/18 επ., 57% υπ. – 38% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 άσσοι), Στάροβιτς 15 (11/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες), Πελεκούδας 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. – 38% άριστες), Ανδρεόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 38% άριστες), Πανταλέων.