20.5 C

Με πέναλτι σε νεκρό χρόνο η ΑΕΚ πήρε ισοπαλία στον Ρέντη

Με πέναλτι σε νεκρό χρόνο η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 23-23 τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη»

Με  πέναλτι σε νεκρό χρόνο η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 23-23 τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» κι έφυγε από το «Μελίνα Μερκούρη» με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας από τον πλευρά τους παρέμειναν αήττητοι για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Πειραιά. Με τον Ρέινα να σκοράρει τέσσερα γκολ και τον Τζηρά ακόμα τρία ο νταμπλούχοι Ελλάδος έφτασαν στο 8-3 στο πρώτο 14λεπτο του αγώνα δείχνοντας να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Η ΑΕΚ κατάφερε να αντιδράσει και με σερί 3-0 μείωσε 8-6 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάκομπσεν.

Ο Κρητικός και ο Τσίλης έδωσαν και πάλι στην ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (10-6) οκτώ περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Παπαδιονυσίου και ο Γιάκομπσεν μείωσαν και πάλι (10-8) για την ΑΕΚ. Ο Τζηράς έβαλε ξανά τους γηπεδούχους στο +3 (11-8) αλλά η ΑΕΚ με Ζαμπούνη και Μπάγιο μείωσε στο γκολ για το 11-10. Ο Ρέινα έδωσε και πάλι τη λύση για τον Ολυμπιακό διαμορφώνοντας το 12-10 του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται με 14-11 στο 33’, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποσπαστεί περισσότερο από τη ΑΕΚ, η οποία με «όπλο» την άμυνα και τις αποκρούσεις του Ραντούλε Ραντούλοβιτς ισοφάρισε και κατάφερε να πάρει τον βαθμό σε μια εξόχως δύσκολη έδρα.Ο Λαρς Γιάκομπσεν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ακριβώς στη λήξη του χρόνου διαμόρφωσε το τελικό 23-23 σε ένα ντέρμπι που έσπασαν καρδιές. Οι δύο ομάδες δικαίωσαν απόλυτα τις προσδοκίες των φιλάθλων χαρίζοντας ένα σπουδαίο ματς.

Ο Δανός ίντερ ήταν και ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης με επτά τέρματα. Για τον Ολυμπιακό από πέντε σημείωσαν ο Ρέινα και ο Τζηράς.