17.6 C

Ισπανία – Αργεντινή 81-71: Με σούπερ Ρούμπιο πήραν μεγάλη νίκη οι Ίβηρες

Το τουρνουά της… ζωής του πραγματοποιεί στο Τόκιο ο Ρίκι Ρούμπιο, ο οποίος εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή της Ισπανίας στο ντέρμπι με την Αργεντινή (81-71).

Οι Ίβηρες πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη που τους εξασφαλίζει την πρώτη θέση και μια πολύ καλή διασταύρωση ενόψει του δεύτερου γύρου του Ολυμπιακού τουρνουά στο Τόκιο. Ο Ρούμπιο σημείωσε 26 πόντους εκ των οποίων οι 11 ήρθαν στην πρώτη περίοδο που οι Αργεντίνοι πήραν σημαντικό προβάδισμα.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο η Ισπανία έσφιξε στην άμυνα και δεν άφησε την Αργεντινή να φτάσει καν σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ουσιαστικά η ομάδα του Σκαριόλο διεύρυνε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Γκασόλ να δίνει λύσεις.

Η Αργεντινή πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά τα άστοχα τρίποντα των Βιλντόσα και Ντεκ έκαναν περίπλοκη την κατάσταση. Εκτός με τέσσερα φάουλ ήταν ο Καμπάτσο, ενώ ο Σκόλα πάλευε μόνους πετυχαίνοντας 9 πόντους στο τελευταίο διάστημα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 40-34, 61-53, 81-71.