21.6 C

Ιταλία – Αυστρία 2-1: Πρόκριση αλά ιταλικά με ιστορικό ρεκόρ!

Αγχώθηκε, αστόχησε, πίεσε, τα κατάφερε. Με τον Φεντερίκο Κιέζα να μπαίνει αλλαγή λίγα λεπτά πριν το φινάλε στο Γουέμπλεϊ και να σκοράρει δύο γκολ στην παράταση, η Ιταλία έκαμψε την αντίσταση της Αυστρίας (2-1) και προκρίθηκε στα προημιτελικά!

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι έσπασε ανεπανάληπτο ρεκόρ καθώς έμεινε αήττητη για 31ο σερί παιχνίδι και μάλιστα βρίσκετια στους «8» – όπου θα έχει το πρώτο… σοβαρό τεστ κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Βέλγιο – Πορτογαλία.

Και μπορεί η πρόκριση να ήρθε με δραματικό τρόπο, όμως η Ιταλία δοκίμασε τις δυνάμεις της απέναντι σε μια τρομερή Αυστρία που ήταν καλά οργανωμένη και ήταν διατεθειμένη να πουλήσει ακριβά το τομάρι της.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ναι μεν ήταν πιεστικοί, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν προσπάθησαν αρκετά και η μεγαλύτερη στιγμή τους ήταν το δοκάρι του Τσίρο Ιμόμπιλε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Φόντα θέλησε να διαφυλάξει τα μετόπισθεν και με εξαίρεση κάποιες προσπάθειες του Σπινατσόλα από τα αριστερά, μπλόκαρε τα ιταλικά άκρα και έφτασε και κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του Αρναούτοβιτς πέρασε άουτ.

Η Αυστρία ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο μέρος και προτίμησε να βγει μπροστά από το να μείνει στην άμυνα. O Αλάμπα προειδοποίησε με εκτέλεση φάουλ και ο Ζάμπιτσερ βρήκε χώρο για να κάνει καλό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε κόρνερ.

Δικαίως το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί όμως, οι Ιταλοί είχαν το know how για να πάρουν τη νίκη με τον τρόπο που εκείνοι ξέρουν. Με τον φρέσκο Κιέζα – που σκόραρε 25 χρόνια μετά τον πατέρα του σε τελική φάση EURO – να βρίσκεται σε θέση βολής από δύσκολη θέση και να εκτελεί, ο Μπάχμαν νικήθηκε και η Αυστρία αναγκάστηκε να ρισκάρει.

ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΚΙΕΖΑ

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος της παράτασης, ο Πεσίνα αξιοποίησε τα λάθη στην άμυνα των Αυστριακών και με διαγώνιο σουτ ο μέσος της Αταλάντα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 που έδειξε να οδηγεί την ομάδα του Φόντα στην κατάρρευση.

ΤΟ 2-0 ΤΟΥ ΠΕΣΙΝΑ

Η Αυστρία κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Ντοναρούμα για πρώτη φορά στο τουρνουά, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Αλάμπα στο πρώτο δοκάρι ο Κάλαϊτζιτς με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος και την κακή τοποθέτηση του Ιταλού γκολκίπερ. Μέχρι εκεί όμως.

Οι Ιταλοί πανηγύρισαν στο τέλος την πρόκριση, με την Αυστρία να αποκλείεται με ψηλά το κεφάλι και να αποχωρεί από τη διοργάνωση παρουσιάζοντας εξαιρετική εικόνα για πρώτη φορά σε τελική φάση EURO.

ΤΟ 2-1 ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΙΑΣ

ΙΤΑΛΙΑ – ΑΥΣΤΡΙΑ 0-0 (Κ.Δ.), 2-1 (ΠΑΡ.)

Γήπεδο: Γουέμπλεϊ

Σκόρερ: 95′ Κιέζα, 105′ Πεσίνα / 114′ Κάλαϊτζιτς

Διαιτητής: Τέιλορ (ΑΓΓ)

Κίτρινες: Ντι Λορέντσο, Μπαρέλα / Αρναούτοβιτς, Χιντερέγκερ

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα (67′ Πεσίνα), Βεράτι (67′ Λοκατέλι), Ζορζίνιο, Μπεράρντι (84′ Κιέζα), Ινσίνιε (108′ Κριστάντε), Ιμόμπιλε (84′ Μπελότι).

Αυστρία (Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ (114′ Τρίμελ), Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Αλάμπα, Σλάγκερ (106′ Γκρέγκοριτς), Γκρίλιτς (106′ Σάουμπ), Λάιμερ (114′ Ιλσάνκερ), Ζάμπιτσερ, Μπαουμγκάρντνερ (90′ Σεπφ), Αρναούτοβιτς (97′ Κάλαϊτζιτς).