19.9 C

Ιταλία – Ελλάδα 11-8: Ήττα στην πρεμιέρα του τουρνουά στο Κούνεο

Με ήττα ξεκίνησε τους αγώνες της στο τουρνουά προετοιμασίας στο Κούνεο της Ιταλίας η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε στην πρεμιέρα με 11-8 από τους παγκόσμιους πρωταθλητές.

Η Ελλάδα κόντραρε τη σέττε μπέλο στην πρώτη περίοδο, αλλά ένα κακό δεύτερο οκτάλεπτο, όπου οι Ιταλοί προηγήθηκαν και με τέσσερα γκολ διαφορά, διαμόρφωσε την κατάσταση υπέρ τους. Στο δύο τελευταία οκτάλεπτα η εικόνα δεν άλλαξε, καθώς η Ιταλία διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στο τελικό 11-8.

Από ένα ημίχρονο αγωνίστηκαν οι δυο τερματοφύλακες Γαλανίδης και Ζερδεβάς, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γούνας, Γενηδουνιάς, Φουντούλης (από 2 γκολ).

ΙΤΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 11-8

Τα οκτάλεπτα: 5-4, 3-0, 2-3, 1-1.

ΙΤΑΛΙΑ (Σάντρο Καμπάνια): Ντε Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 5, Λουόνγκο 1, Ντι Σόμα, Φοντέλι, Βελότο 1, Ρεντσούτο, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι 2, Μποντέγκας 1, Μπρούνι, Ντόλτσε, Νικόσια.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Κάκαρης 1, Καπότσης 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου, Γκιουβέτσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης.