21.1 C

Ιταλία – Γαλλία 75-84: Ματσάρα στη Σαϊτάμα, προκρίθηκαν δίκαια οι τρικολόρ

Η Γαλλία παρουσιάστηκε πιο έτοιμη και ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία του προημιτελικού απέναντι στην Ιταλία, σε ένα ντέρμπι από τα παλιά στο Τόκιο. Ο Φουρνιέ ήταν για ακόμη μία φορά καταλυτικός, εξίσου κομβικός και ο Μουσταφά Φαλ του Ολυμπιακού που μέτρησε 7 πόντους με 3/3 δίποντα, 1/1 βολή, 2 τάπες, 1 ριμπάουντ, μία ασίστ και 1 λάθος σε 08:29 λεπτά συμμετοχής κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Όσο κι αν το πάλεψε κυρίως με τα μεγάλα σουτ του Φοντέκιο, η «Σκουάντρα Ατζούρα» αποχαιρετά πιο νωρίς απ’ ότι προσδοκούσε το Ολυμπιακό τουρνουά, ένα βήμα πριν τη ζώνη των μεταλλίων.

Απέναντι στη Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς για ένα εισιτήριο στον τελικό οι τρικολόρ.

Ένας προημιτελικός για όλα τα γούστα στη Σαϊτάμα. Η Γαλλία έδειχνε να ελέγχει πλήρως το ματς μέχρι και τα τέλη της τρίτης περιόδου, ωστόσο οι ψυχωμένοι Ιταλοί επανήλθαν και ισοφάρισαν 5 λεπτά πριν το φινάλε χάρη στα μεγάλα σουτ των Φοντέκιο και Γκαλινάρι, σε ένα ματς που έγινε ντέρμπι από το πουθενά. Στο τέλος μίλησε η μεγαλύτερη εμπειρία των Γάλλων, οι οποίοι με την εμπειρία των Φουρνιέ και Ντε Κολό «καθάρισαν» τη μπουγάδα, πριν το παιχνίδι μετατραπεί σε ακατάλληλο για καρδιακούς στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Σπουδαία εμφάνιση σε ακόμη ένα ματς από το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, Μουσταφά Φαλ. Ο Γάλλος σέντερ έπαιξε 08:29, μετρώντας 7 πόντους με 3/3 δίποντα, 1/1 βολή, 2 τάπες, 1 ριμπάουντ, μία ασίστ και 1 λάθος. Ο νέος ψηλός των Ερυθρολεύκων έδωσε πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση, όταν η Γαλλία είχε βρεθεί πίσω στο σκορ.

Πιο σταθερή η Γαλλία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, πήρε δίκαια την πρόκριση στα ημιτελικά όπου την Πέμπτη (5/08) θα αντιμετωπίσει την εκπληκτική και αήττητη Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς σε ένα πολύ ενδιαφέρον ζευγάρωμα, με φόντο την εξασφάλιση του ασημένιου μεταλλίου στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο με 23, ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 23 και ο Ακίλε Πολονάρα με 15 πόντους πάλεψαν περισσότερο από την ομάδα του Μέο Σακέτι, που δεν παρέδωσε εύκολα τα όπλα αποδεικνύοντας ότι επέστρεψε για τα καλά στην ελίτ του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Για τους νικητές, ο Φουρνιέ με 21 και ο Ρούντι Γκομπέρ με 22 πόντους ηγήθηκαν στο σκοράρισμα. Θετικός και ο Νικολά Μπατούμ που ερχόταν κυρίως από τον πάγκο, προσθέτοντας 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 42-43, 54-64, 75-84.

ΙΤΑΛΙΑ: Μάνιον 5, Τόνουτ 4, Γκαλινάρι 21 (2), Μέλι 2 (4 ριμπάουντ), Φοντέκιο 23 (2), Ρίκι, Μορασκίνι, Βιτάλι 3 (1), Πολονάρα 15 (2), Παϊόλα 2.

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιλικινά, Λουαού-Καμπαρό 5 (1), Ερτέλ 10 (1), Μπατούμ 15 (2), Γιαμπουσέλε, Φουρνιέ 21 (3), Ντε Κολό 4, Πουαριέ, Γκομπέρ 22, Φαλ 7.