19.7 C

Ιταλία – Σερβία 6-10: Πρόκριση με ηγέτη Φιλίποβιτς, αντίπαλος η Ισπανία στα ημιτελικά!

Ο σούπερ σταρ του Ολυμπιακού έκανε τη διαφορά στο πιο κρίσιμο ματς της Σερβίας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

Η Εθνική Σερβίας νίκησε εύκολα την Ιταλία με 10-6 στον τρίτο κατά σειρά προημιτελικό της Τετάρτης (4/8) και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, όπου και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Ο αρχηγός των «πλάβι», Φίλιπ Φιλίποβιτς, «μίλησε» στο πιο κρίσιμο σημείο του Ολυμπιακού Τουρνουά υδατοσφαίρισης και ηγήθηκε της ομάδας του, που στη φάση των ομίλων δεν απέδωσε τα αναμενόμενα (3 νίκες και 2 ήττες σε 5 αγώνες). Ο νέος πολίστας του Ολυμπιακού ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης στο «Tatsumi Water Polo Centre», σκοράροντας τρία γκολ (3/3 σουτ, 0/1 πέναλτι).

Η Σερβία, χρυσή Ολυμπιονίκης στο Ρίο (2016), μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκε με 5-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και 9-3 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Μπορεί να πέτυχε μόλις ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με εκπληκτικό αριστερό σουτ του Φιλίποβιτς, αλλά η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ιταλία ήταν άστοχη και δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση. Οι Σέρβοι συντήρησαν τη διαφορά που απέκτησαν στα πρώτα δύο οκτάλεπτα και έφτασαν δίκαια στην πρόκριση. Εξαιρετική απόδοση έπιασε ο Μπράνισλαβ Μίτροβιτς, καθώς ο Σέρβος τερματοφύλακας πραγματοποίησε 15 αποκρούσεις!

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την Ιταλία): 2-5, 1-4, 1-0, 2-1.