17.2 C

Italian Open: «Σκούπισε» τον Μπερετίνι και έβαλε πλώρη για Τζόκοβιτς ο Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι καταιγιστικός και στη Ρώμη, πέταξε εκτός τον «οικοδεσπότη» Ματέο Μπερετίνι (2-0 σετ) και ετοιμάζεται για τη μεγάλη «μάχη» με τον Τζόκοβιτς στα προημιτελικά του τουρνουά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με ιδρώτα αλλά και στυλ 2-0 σετ του Ιταλού αντιπάλου του, 7-6(3), 6-2 σε 1 ώρα και 36 λεπτά αγώνα, αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει της κρίσιμης αναμέτρησης με το ν.1 της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο «Στεφ» απέφυγε τα λάθη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ήταν συνεπής και δεν υποτίμησε στιγμή τον αντίπαλο του, εξασφαλίζοντας τη νίκη-πρόκριση στο δεύτερο σετ, όπου και τελείωσε σε μόλις 38 λεπτά.

Πλέον, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας στρέφει το βλέμμα του στην πραγματικά μεγάλη δοκιμασία απέναντι στον «δήμιο» του Τζόκοβιτς, που στα μεγάλα ματς πάντα βρίσκει τον τρόπο να τον κατατροπώνει.

Τελευταία συνάντηση των δυο τους στο περσινό Rolland Garros, όταν ο Στέφανος άγγιξε τη μεγάλη ανατροπή αλλά έμεινε από δυνάμεις στο τέλος, χάνοντας στα σημεία την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.