20.7 C

Ήττα-σοκ και αποκλεισμός για το Περιστέρι

Την ήττα με 84-74 γνώρισε το Περιστέρι από τη ρουμανική Κλουζ στον ημιτελικό της προκριματικής φάσης του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ.

Η Κλουζ με Στιούαρτ και Στιπάνοβιτς έδειχνε πιο έτοιμη για να πάρει την πρόκριση, κάτι που τελικά και έγινε. Η πρώτη περίοδος βρήκε το Περιστέρι να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 13-20.

Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα έβγαλε αντίδραση και η ανάπαυλα την βρήκε να προηγείται με έναν πόντο (40-39).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο περίπου πέντε λεπτά πριν από το φινάλε το Περιστέρι κατέρρευσε και δέχθηκε ένα σερί 16-3, κάτι που έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα για συμμετοχή στην τελική φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου θα συνεχίσει στο FIBA European Cup.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-39, 59-61, 74-84.

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Κατσίβελης 7 (1/4 τρίποντα), ΜακΚρι 2 (1/6 σουτ), Μίλερ 14 (3/7 τρίποντα), Μορέιρα 18 (6/7 δίποντα, 6/8 βολές), Πέτεγουεϊ 12 (3), Μπράουν 8 (7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 6, Χάγκινς 4 (7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Σαλούστρος.

Κλουζ (Σιλβασάν): Κόλτσεαγκ 2, Ντιαμπί, Γκούζμαν 6, Χογκ 7, Στιούαρτ 17 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπίρσεβιτς 8 (1), Γκράσου, Κάτιτς 16 (2), Ρίτσαρντ 15 (3/11 τρίποντα, 12 ασίστ), Στιπάνοβιτς 13 (6/8 δίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ).