19.2 C

Ήττα στα πέναλτι για τον Ολυμπιακό

Η Φερεντσβάρος κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ευρώπης νικώντας τον Ολυμπιακό στα πέναλτι με 11-9, ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 7-7

Την ήττα στον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ στο Πόλο γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Φερεντσβάρος, με 11-9 στα πέναλτι, ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη με 7-7 και έτσι έχασε την ευκαιρία να στεφθεί υπερπρωταθλητής Ευρώπης.

Οι Ούγγροι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 1-0 με γκολ του Γιούνγκερ, ωστόσο, η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με τέρμα του Νικολαΐδη ισοφάρισε σε 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά και με γκολ των Δερβίση και Μυλωνάκη έκαναν το 3-1. Η Φερεντσβάρος με γκολ του Καλάι στον παίκτη παραπάνω μείωσε σε 3-2. Οι Ερυθρόλευκοι, όμως, σκόραραν και τέταρτο γκολ με τον Δερβίση και πήγαν ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +2 (4-2).

Στο τρίτο οκτάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με τους Ούγγρους να φέρνουν τούμπα το ματς και να μετατρέπουν το 4-2 σε 4-5. Ο Μίτροβιτς μείωσε σε 4-3, ο Βάργκα ισοφάρισε σε 4-4 και λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα στην Φερεντσβάρος. Ο Μουρίκης έβαλε τέλος στο σερί των Ούγγρων και ισοφάρισε σε 5-5, αλλά ο Βάργκα έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το 6-5 του τρίτου οκταλέπτου.

Στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου ο Μίτροβιτς σκόραρε και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Ούγγρους (5-7), όμως, ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε. Ο Νικολαΐδης μείωσε σε 7-6 και ένα λεπτό πριν το τέλος ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε σε 7-7 και έστειλε το ματς στα πέναλτι!

Ο Ολυμπιακός σούταρε πρώτος στη διαδικασία των πέναλτι, αλλά ο Ομπράντοβιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Οι Ούγγροι σκόραραν με τον Βάργκα, με τον Δερβίση να ισοφαρίζει σε 8-8. Ο Βάμος έκανε το 9-8 για τη Φερεντσβάρος, με τον Γενηδουνιά να ευστοχεί και να φέρνει ξανά το ματς στα ίσια (9-9). Ο Γιούγνκερ δεν λάθεψε απέναντι από τον Πάβιτς για το 10-9, σε αντίθεση με τον Φουντούλη που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Το τελικό 11-9 διαμόρφωσε ο Καλάι, δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς στους φίλους της ουγγρικής ομάδας.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-1, 1-4, 2-1