14.2 C

ΗΠΑ – Ελλάδα 69-53: Στο ρελαντί οι Αμερικανοί

Τον τίτλο του φαβορί που είχαν στα χαρτιά επιβεβαίωσαν και μέσα στο παρκέ οι ΗΠΑ κόντρα στην Ελλάδα, την αντίσταση της οποίας και έκαμψαν ευκολότερα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ (69-53). Για τη χώρα μας ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο μοναδικός διασωθείς με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Γουόκερ επίσης με 15 πόντους και 6 ασίστ. Κόντρα στην Τσεχία θα διεκδικήσει η Εθνική την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εκεί, όπου αν προκριθεί εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα βρεθούν και οι  Αμερικανοί.

Με τον Γιάννη να είναι αποφασισμένος να δείξει την ποιότητά του απέναντι στους κορυφαίους του κόσμου ξεκίνησε ο αγώνας. Ο άσος των Μπακς βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση, προσφέροντας ουσία και θέαμα. Την ίδια ώρα, όμως, οι Αμερικανοί έβρισκαν διαρκώς τη δίοδο προς το καλάθι παρά το γεγονός πως η άμυνα της Εθνικής ήταν μεν σκληρή, επιτρέποντας δε αρκετά ελεύθερα σουτ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι που αποτυπώθηκε και στο τελικό αποτέλεσμα αυτού (19-17). Η συνέχεια, όμως, ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Πόποβιτς. Αυτή «κλείδωσε» τη «γαλανόλευκη», για την οποία πάλευε μόνος του ο «Greek Freak». Οι παίκτες μας ήταν ιδιαίτερα διστακτικοί στην επίθεση, αλλά και άστοχοι παρά τις καλές δημιουργίες του τελευταίου, την ώρα που και στην άμυνα υπήρχαν κενά.

Σταδιακά ακόμα και ο ηγέτης της Εθνικής βγήκε εκτός παιχνιδιού χάρη και στο καλό διάβασμα των Αμερικανών, με αποτέλεσμα οι τυπικά γηπεδούχοι να χτίσουν μία αξιόλογη διαφορά ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (38-25).

Στη συνέχεια η Ελλάδα βελτιώθηκε αμυντικά, όμως, στην επίθεση η δυστοκία συνεχιζόταν. Ο Γιάννης δεν έπαιρνε τις προσπάθειες που του αναλογούσαν, με τους υπόλοιπους διεθνείς να βρίσκονται συνολικά σε κακή ημέρα.  Οι εφτά ασίστ ύστερα από 30 λεπτά αγώνα πιστοποιούν την κατώτερη του μετρίου εικόνα που η Ελλάδα είχε, με τον Καλάθη να είναι εκτός κλίματος και τον Σλούκα να αναλαμβάνει μόνος του να σηκώσει το βάρος της περιφέρειας.

Ο τελευταίος, μάλιστα, μπήκε ιδιαίτερα δυναμικά στην τελευταία περίοδο, όπου με πέντε δικούς του πόντους κατάφερε να μειώσει τη διαφορά που είχε φτάσει ακόμα και τους 17 πόντους. Με το μυαλό, όμως, στον αγώνα της Δευτέρας κόντρα στην Τσεχία, ο κόουτς Σκουρτόπουλος, αναγνωρίζοντας τις δυσκολίες του ματς έκανε ακολούθως ροτέισον, ξεκουράζοντας τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους υπόλοιπους βασικούς.

Κάπως έτσι τα διψήφια επίπεδα διαφοράς διατηρήθηκαν μέχρι τέλους, με τους νικητές να δείχνουν πως «όπλο» τους σε αυτό το τουρνουά μπορεί να αποτελέσει και η άμυνα και να φτάνουν σε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53.