24.6 C

K19 Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-0: Πράσινο «βάφτηκε» το ντέρμπι των μικρών

Τη νίκη με 3-0 κόντρα στον… αιώνιο αντίπαλο πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός σε επίπεδο Κ19 και έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν το εξαιρετικό διάστημα που είχαν στο πρώτο ημίχρονο και χάρη στον Τζαβίδη που είχε μια ασίστ και ένα γκολ και τον Χριστογεώργο να βοηθά με τις επεμβάσεις του, πήρε από νωρίς το πάνω χέρι.

Στο 33′ και σε φάση διαρκείας, ο Σαμαράς ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση φάουλ και γύρισμα του Τζαβίδη, ενώ στο 45′ ο Σέχου έγινε δημιουργός και ο Τζαβίδης εκτελεστής για το 2-0.

Οι παίκτες του Ρικάρντο Πέρες είχαν τεράστιο διάστημα πίεσης στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν σε καμία περίπτωση τον Χριστογεώργο. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Ζαγαρίτης στο φινάλε του παιχνιδιού.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΣΥΛΑΪΔΟΠΟΥΛΟΣ): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σπίνος, Σαντικάι, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος (86′ Λιακόπουλος), Αθανασακόπουλος, Σερπέζης, Σαμαράς (86′ Σιδεράς), Τζαβίδας (68′ Τουρκοχωρίτης), Σέχου (75′ Σούλτσε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΠΕΡΕΣ): Τζολάκης, Τσάβος, Γκοτζαμανίδης, Μάρκοβιτς, Μαρτίνης, Νεοφυτίδης (65′ Μπέλιτς), Φέκκας (74′ Αρσενίδης), Μαρίνος, Συρμής (55′ Νικόλης), Κατσαβάκης (55′ Σουρλής), Μπουλάρι.